Jak gorąco! Czyli ostrożnie z niemowlęciem na słońcu
Dziecko

Jak gorąco! Czyli ostrożnie z niemowlęciem na słońcu

Ciepło, piasek i woda – lato daje dziecku to, co potrzebne do zdrowia i szczęścia. Warto wcześniej zadbać, aby zabawy na słońcu były bezpieczne. Dziecko powinno jak najczęściej przebywać na dworze. Mamy z przyjemnością korzystają z ładnych dni i wyjść na długie spacery. Na wakacjach rodzina chciałaby spędzać większość dnia na plaży – po to właśnie się jedzie nad morze czy jezioro. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zażyć ulubionych zabaw i relaksu, jednak wcześniej należy zadbać, by maleństwo było bezpieczne.

Spacer pod kontrolą

Niemowlęta i małe dzieci źle znoszą zarówno wysokie temperatury- powyżej 25 stopni, jak i silne słońce. Ich skóra jest znacznie cieńsza, gruczoły potowe nie tak sprawne jak u starszych osób, a to sprawia, że dziecko nie radzi sobie z nadmiarem ciepła. Łatwo dochodzi do przegrzania organizmu. Niedojrzałą skóra jest też bardzo wrażliwa na promienie słoneczne i łatwo może ulec poparzeniu. Dlatego latem należy staranniej planować spacery.

Najlepiej starać się nie wychodzić z domu między godziną 11:00 a 15:00. Jeśli dni są wyjątkowo upalne, na spacer lepiej iść albo przed godziną 10:00, albo późnym popołudniem, np. po 17:00. Jeśli jednak wyjście jest konieczne w godzinach południowych, np. z dzieckiem do lekarza, lepiej wybierać drogę w cieniu.

Na spacer lepiej zabierać dziecko w wózku. Nosidełko, nawet tych brandowych marek, nie będzie dobrym pomysłem. Bardziej się grzeje. Warto, aby do wózka była zamocowana parasolka przeciwsłoneczna. Podczas upałów należy też nie stawiać budy w wózku – ogranicza przepływ powietrza.

Podczas upałów należy także się starać jak najmniej nosić dziecko na rękach. Po prostu będzie mu za gorąco.

Maluszkowi najlepiej włożyć ubranie z lekkiej, przewiewnej tkaniny, najlepiej bawełnianej, np. sam kaftanik lub body. Pediatrzy zgodnie podkreślają, że niemowlęciu nie będzie chłodniej niż mamie.

Dziecko, które siedzi lub już chodzi, koniecznie musi mieć ochronę na głowę. Najlepiej czapkę z daszkiem lub kapelusik, by chronić także oczy. Dobrym pomysłem są czapeczki w stylu safari, ze specjalną osłoną chroniącą kark. Można wybrać jakiś nowoczesny model. Najtaniej kupimy je w sklepach internetowych na przykład tutaj https://www.gapik.pl

Żeby słońca nie było za dużo

Dzieci w żadnym wypadku nie powinny się opalać. Do pierwszego roku życia mogą przebywać na słońcu maksymalnie 15 minut, do trzeciego 20 minut, a starsze około godziny. Oczywiście , pod warunkiem, że są posmarowane odpowiednim kremem. Najlepiej nałożyć go około pół godziny przed wyjściem z domu. Konieczne też jest osłonięcie głowy.

Krem powinien być przeznaczony dla niemowląt. Dobrze, żeby miał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Jeśli dziecko jest alergikiem, o pomoc w wyborze kremu można poprosić lekarza. Preparat nie powinien być perfumowany i najlepiej, żeby posiadał wysoki filtr – najlepiej 50+.

Jeśli dziecko kąpie się w jeziorze lub morzu, dobrze jest je smarować po każdym wyjściu z wody. Woda zmywa ochronną wartę kremową, szczególnie ta słona. Należy także zwrócić uwagę na to, żeby przebywać w cieniu – dlatego idąc z dzieckiem na plażę, dobrze jest wziąć ze sobą parasol chroniący przed słońcem.

Należy też zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dziecko powinno pić jak najwięcej. Niemowlęciu można podawać pierś częściej niż zwykle, karmionym sztucznie – wodę z niską zawartością minerałów, a starszym wodę lub soki.

Jak gorąco! Czyli ostrożnie z niemowlęciem na słońcu
Jak gorąco! Czyli ostrożnie z niemowlęciem na słońcu
Materiał przygotowany wraz z Partnerem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *