Jak rozmawiać o seksie
Dziecko

Jak porozmawiać z dzieckiem o seksie

W momencie kiedy w ramionach tulimy słodkiego bobaska, z pewnością nie zdajemy sobie sprawy, że już za kilka lat, będziemy musieli z tym maluchem musieli poruszyć temat związany z naszym życiem intymnym. Z pewnością na początku będą to pytania całkiem niewinne, dotyczące tego skąd biorą się dzieci i inne tego rodzaju. Z pewnością każdy z nas pamięta czasy, w których opowiadano, iż dzieci biorą się z kapusty, przynosi je bocian lub inne tego rodzaju. Powodem wymyślania takich historii, była przede wszystkim chęć ominięcia tematu dla dorosłych wstydliwego.

Jak porozmawiać z dzieckiem o seksie – temat tabu?

Dziś już coraz więcej rodziców stara się rozmawiać ze swoimi pociechami na temat seksu oraz innych tematów ogólnie rozumianych jako tematy z gatunku TABU. Oczywiście poziom wiedzy jaką zamierzamy przekazać dziecku, powinien być zależny od wieku dziecka. Niema sensu wdrażanie dziecku kilkuletniemu wiedzy na temat technik miłości. W przypadku kilkulatków, z pewnością wystarczająca będzie informacja, iż dzieci biorą się z miłości dwojga ludzi, kiedy dużo się przytulają i okazują sobie czułość. Z nastolatkiem już, rozmowa musi mieć zupełnie inny przebieg. Dla dzieci w tym wieku, liczą się już sprawy techniczne, o których z pewnością usłyszało już na lekcji biologii.

Jak porozmawiać z dzieckiem o seksie – o czym rozmawiać?

W czasie rozmów warto podkreślać jak ważna jest wzajemna czułość kochających się ludzi, a także łączące ich uczucia. W sposób nie nachalny ale zdecydowany starajmy się przekonać dziecko do tego, iż seks warto uprawiać tylko z osobą, którą się naprawdę kocha, a także taką której ufamy. Już od najmłodszych lat, z racji faktu iż młodzież w coraz młodszym wieku zaczyna się interesować seksem, warto uświadamiać dziecko, iż wiąże się ono z poczuciem odpowiedzialności za drugą osobę. Należy także mówić o konsekwencjach uprawiania seksu, oraz chorobach przenoszonych drogą płciową.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *