Jak zachować świeżość kawy? Wskazówki, które wpłyną na smak oraz jakość
Kuchnia,  Lifestyle

Jak zachować świeżość kawy? Wskazówki, które wpłyną na smak oraz jakość

Świeża, aromatyczna i smaczna kawa to niezbędny element codziennego poranka u wielu osób. W dużej mierze o smaku decyduje nie sam sposób przygotowania napoju, a gatunek, rodzaj oraz świeżość kawy. Dlaczego jest ona tak ważna?

Co wpływa na smak oraz jakość kawy?

Przede wszystkim na smak oraz jakość wpływają pewne czynniki, o których zapominamy, kupując jej kolejne opakowania. Jednym z ważnych czynników jest data palenie kawy. Proces ten powinien wynosić maksymalnie trzy miesiące przed samym spożyciem. Następnie kawa traci swoje najlepsze właściwości. Dlatego zakup opakowań kawy na zapas nie będzie dobrym rozwiązaniem. Istotny jest również czas zbiorów. Świeżo zebrane ziarna będą zdecydowanie lepsze i wpłyną korzystnie na smak samej kawy. Napój, który został przyrządzony z nieświeżych ziaren to zazwyczaj wyczuwalny odmienny smak (gorzki z różnymi posmakami). Wpływa na to także bezpośrednio gatunek kawy oraz jej rodzaj. Powszechnie wiadomo, że najlepsza jest arabika. Jednak na rynku dostępna jest różnorodna jej mieszanka, np. w połączeniu z robustą. Dodatkowo powinniśmy wybierać tylko i wyłącznie ziarniste kawy. Mają najwięcej zalet oraz znacznie dłużej utrzymują świeżość. Mielona już w opakowaniach szybciej traci aromat. Należy pamiętać o odpowiednim miejscu do przechowywania kawy. Musi być to miejsce, do którego nie dostaje się światło słoneczne. W dodatku najlepiej same ziarna trzymać w papierowych opakowań, które mają niewielki otwór na powietrze.

Ekspres a kawa

Na sam smak kawy wpływa również sposób jej przygotowania. Wiele osób twierdzi, że kawa z ekspresu to zdecydowanie lepszy smak oraz aromat. Jednak zapomina się, że samo urządzenie musi być odpowiednio ustawione, a także dostosowane do potrzeb użytkownika. W dodatku regularne czyszczenie oraz wymiana części również wpływa na jakość przygotowanej kawy. Ekspresy automatyczne, kolbowe, jak i niektóre kapsułkowe wymagają regularnego czyszczenia. Nie wspominamy o codziennej wymianie wody oraz czyszczeniu zbiorników, ponieważ powinna to być czynność oczywista. Niekiedy za smak kawy z ekspresu wpływa filtr do wody. Dlaczego? Jego regularna wymiana ułatwia nie tylko prace samego urządzenia, ale sprawia, że kawa jest zawsze świeża. Sama woda właśnie w dużej mierze odpowiada za jej walory smakowe. Czasem także jesteśmy zmuszeni do wymiany różnych elementów w ekspresie, jeśli zależy nam na jego prawidłowym funkcjonowaniu. Dlatego części zamienne do ekspresów do kawy powinny rozwiązać wiele problemów. W dodatku niektóre produkty online to także niższa cena i zdecydowanie lepsza jakość.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za reklamowy produkt i nie pośredniczy w sprzedaży produktu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *