Dlaczego papryczki chili są ostre?
Przez jednych kochane, przez innych zaś znienawidzone. Dodają unikalnego smaku wszystkim potrawom. Ale dlaczego papryczki chili są ostre i czy ich spożywanie może nam zaszkodzić?
Dlaczego papryczki chili są ostre?
Za ostrość papryczek chili odpowiada kapsaicyna. To związek chemiczny, który łączy się z wyspecjalizowanymi receptorami w naszych ciałach. Ale dlaczego tak piecze? Otóż kapsaicyna to pewnego rodzaju odstraszacz przed ssakami. Nasiona papryki giną bowiem w ich przewodach pokarmowych. Odporne na kapsaicynę ptaki mogą zaś przenosić je na duże odległości i tym samym przyczyniać się do rozmnażania papryczek.
Komórki nerwowe, które wykrywają kapsaicynę w naszych ustach (ale nie tylko!), są także wrażliwe na zmiany temperatury. W zetknięciu się więc z tą substancją wysyłają do mózgu taki sam sygnał, jaki wysłałyby po zetknięciu się z czymś gorącym. Najbardziej wrażliwe na ten rodzaj bólu obszary ciała to oczy, usta oraz dłonie.
Chili w kuchniach świata i jej zalety
Ludzie uprawiają ostre papryczki od tysięcy lat. Pochodzą one z Ameryki Środkowej, jednak używane są powszechnie w kuchniach niemal całego świata. Powszechnie określamy je wspólną nazwą chili, jednak nazw papryczek jest o wiele więcej. Różnią się pochodzeniem, kolorem, kształtem i oczywiście stopniem ostrości. Najwięcej kapsaicyny zawiera obecnie papryka Carolina Reaper. Od 2017 roku zajmuje w Księdze Rekordów Guinnessa pierwsze miejsce jako najostrzejsza papryczka świata.
Sprawdź również: Męskie buty na lato?
Jednak chili cenione są nie tylko za swój ostry smak. Te małe warzywa mają w sobie wiele cennych wartości odżywczych. W tym liczne oksydanty opóźniające procesy starzenia się oraz witaminy z grupy B, a także A, E oraz C. Sama kapsaicyna obniża zaś poziom cholesterolu i glukozy. Przyspiesza spalanie tłuszczów i wbrew obiegowym opiniom, że może przyczyniać się do powstawania wrzodów, może wręcz zapobiegać ich powstawaniu.