Dlaczego papryki chilli są takie ostre?
Kuchnia

Dlaczego papryki chilli są takie ostre?

Ostre papryczki stają się coraz popularniejsze w kuchni. Co ciekawe, popularność zyskuje również uprawa papryczek, które przy odrobinie szczęścia, mogą bez przeszkód rosnąć w warunkach domowych. Dlaczego jednak papryki chilli są takie ostre i co odpowiada za charakterystyczny, piekący smak? W dzisiejszym artykule sprawdzimy wszystkie te kwestie.

Dlaczego papryka chilli jest ostra?

Za charakterystyczny smak papryczek chilli odpowiada kapsaicyna. Ma ona właściwości drażniące i rozgrzewające, przez co zjedzenie ostrej papryczki powoduje podobne objawy jak w przypadku spożycia gorącego pożywienia lub nawet skaleczenia. Co ciekawe, większość ptaków odporna jest na działanie kapsaicyny i nie odczuwa żadnych skutków ubocznych. To właśnie z tego powodu, służą one do transportu nasion papryczek na dalekie odległości. Oczywiście pod pojęciem “transport” należy rozumieć spożycie owoców papryki przez ptaki i wydalanie niestrawionych pestek już w innym miejscu.

Kapsaicyna to dosyć charakterystyczny związek chemiczny, który nie rozpuszcza się w wodzie. Dlaczego o tym mowa? Ponieważ cecha ta sprawia, że wcale nie tak łatwo pozbyć się piekącego smaku papryczek po ich zjedzeniu.

Jak pozbyć się ostrego smaku po zjedzeniu papryczki?

Tuż po zjedzeniu ostrej papryki, zaczynamy odczuwać pieczenie i podrażnienie, zupełnie tak, jak w przypadku wypicia gorącego napoju. Pierwsze co wtedy przychodzi nam do głowy, to popicie i przepłukanie ust zimną wodą. To jednak ogromny błąd, ponieważ tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie. A zatem wypłukanie ust wodą spowoduje tylko rozprzestrzenienie się kapsaicyny na większym obszarze. Zamiast wody należy użyć tłustego mleka, alkoholu lub lodów. Dlaczego? Ponieważ kapsaicyna rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu. Niemniej jednak uczucie pieczenia i wszelkie inne dolegliwości, powinny samoistnie ustąpić w przeciągu kilkudziesięciu minut.
Kapsaicyna w gazie pieprzowym
Charakterystyczne właściwości kapsaicyny sprawiły, że znalazła ona zastosowanie do produkcji gazu pieprzowego. Spryskanie twarzy tym środkiem powoduje natychmiastowe pieczenie i opuchliznę oczu. To świetny środek do obrony własnej, który szybko paraliżuje napastnika. Zaletą gazu pieprzowego jest również to, że ciężko się go pozbyć. Rzadko kiedy mamy przy sobie mleko czy inny tłusty środek, który pozwoli przyspieszyć proces wchłaniania i rozpuszczania kapsaicyny. Dodatkowo gazy pieprzowe najczęściej barwi się na jaskrawy kolor, dzięki czemu nawet po oddaleniu się napastnika, łatwo go później zidentyfikować.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *