Krótka historia pizzy
Kuchnia,  Lifestyle

Krótka historia pizzy

Pizza to danie, które lubi chyba każdy. Chrupiące ciasto, aromatyczny sos z przyprawami, dodatki i rozpływająca się w ustach mozzarella. Pizzę najlepiej jest jeść w dobrym towarzystwie, chociażby w gronie dobrym przyjaciół czy znajomych. Ale czy wiecie jaka jest historia pizzy, skąd się wywodzi i jakie są jej rodzaje?

Skąd wywodzi się pizza

Pierwsza pizza została wymyślona przez Włochów, a dokładniej przez Neapolitańczyka – Raffaele Esposito. Do Neapolu miała przybyć królowa Małgorzata II Sabaudzka i jednym z punktów wizyty miało być skosztowanie wypieków Włocha. Przygotował on pizzę, składającą się z pysznego ciasta, czerwonych pomidorów, białej mozzarelli i zielonej bazylii. Pizza kolorystycznie przypominała barwy flagi Włoch.

Pizza została przez niego nazwana- Margheritą. Do dzisiejszych czasów przetrwała praktycznie w niezmienionej formie. Z tymi samymi składnikami kupimy ją praktycznie w każdym zakątku świata- Francji, Włoszech czy Polsce. Taką pizzą dostaniemy także w Pizzerii Da Grasso (https://www.dagrasso.pl), w której tworzony jest ten wyjątkowy klimat, idealny do spotkań z przyjaciółki, a do pizzy używane są tylko dobre jakościowo składniki.

Pizza dawniej i dziś

Świat idzie do przodu i pizza przez wieki ewaluowała. Oryginalna włoska pizza to cienkie chrupiące ciasto, niewielka liczba składników, które tylko podkreślą smak ciasta.

Podstawa pizzy to sos pomidorowy – koniecznie z pomidorów pellatti, biała mozzarella i świeża bazylia. Jednak z upływem czasu powstała pizza w stylu amerykańskim na puszystym cieście z dużą liczbą składników. Są pizze na słodko np. z ananasem i kurczakiem, albo w stylu orientalnym z sosem czosnkowym i gyrosem.

Obecnie większość ludzi nie wyobraża sobie pizzy bez dodatku w postaci sosu czosnkowego, sosu pomidorowego. A należy pamiętać, że prawdziwa pizza była i jest podawana wyłącznie z oliwą z oliwek.

Jaka będzie przyszłość pizzy

Pizza chyba nigdy nie straci miejsca w czołówce najpopularniejszych dań na świecie. Nie zmienią się receptury na ciasto, a wyłącznie zmienią się dodatki do pizzy.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *