Nasiona konopi w kuchni – właściwości i zastosowania
Kiedy myślimy o konopiach, z miejsca do głowy przychodzi marihuana i ogromnie ostatnio popularne olejki CBD. Jednak prawdziwi miłośnicy zdrowej żywności i zrównoważonego odżywiania doskonale wiedzą, że konopie to coś więcej. To jedne z najlepszych „super foods„, jakie możemy włączyć do swojej diety. Nasiona konopi w kuchni znajdują szereg zastosowań. Koniecznie sprawdź, jak można je wykorzystać!
Konopie w naszej diecie – wartości odżywcze
Nasiona konopi to przede wszystkim kompletne źródło białek. To znaczy, że zawierają wszystkie niezbędne dla naszego organizmu aminokwasy. Są także doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3, 6 oraz 9. W dodatku idealnie zbilansowanych tak, aby wspomagać nasze zdrowie. Bogactwo witamin z grupy B, a także witamin A, C, D, E, K oraz minerałów takich jak wapń, żelazo i magnez sprawia, że do znakomite uzupełnienie osób zmagających się z różnymi chorobami, ale też i ludzi zdrowych. Świetnie sprawdzają się w diecie wegan i wegetarian, wspomagają rekonwalescencję po zabiegach, uzupełniają niedobory, regulują równowagę kwasowo zasadową. Odżywiają skórę, włosy i paznokcie.
Nasiona konopi w kuchni – jak ich używać?
Nasiona kupić możemy w dwóch formach – bogatej w białko wersji łuskanej oraz tej, która zawiera dodatkowo więcej błonnika, czyli niełuskanej. Mają lekko orzechowy posmak i świetnie komponują się ze słodkimi i korzennymi smakami. Można je dodawać do porannych owsianek, owocowych i warzywnych koktajli, sałatek oraz deserów. Znakomicie sprawdzają się do wykonania domowego mleka roślinnego. W diecie bezglutenowej mogą zastąpić panierki z bułki tartej.
Dla zachowania jak największej ilości cennych składników niezwykle ważne jest przechowywanie konopnych ziaren. Powinny być trzymane bez dostępu do światła, w szczelnie zamykanym opakowaniu i w temperaturze nieprzekraczającej 20 st. C. Dzięki temu na długo zachowają swoje prozdrowotne właściwości.