sluchawki
Kultura

Dobre słuchawki nauszne – na co zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany

Solidne słuchawki to jeden z najważniejszych elementów w trakcie rozrywki przy grach komputerowych, muzyce czy filmach. W wielu przypadkach nie mamy możliwości korzystania z głośników, więc dobre słuchawki ratują nam sytuację. Tylko w jaki sposób wybrać właściwy sprzęt? Co tak naprawdę jest najistotniejsze w przypadku zakupu słuchawek nausznych? Przekonajmy się!

Cztery najważniejsze elementy

Przy zakupie dobrych słuchawek liczą się tak naprawdę cztery najistotniejsze rzeczy: pasmo przenoszenia, poziom natężenia dźwięku (SPL), zniekształcenia harmoniczne (THD) oraz waga.

W przypadku pasma przenoszenie istotnymi elementami jest częstotliwość minimalna oraz maksymalna. Wartości te powinny być możliwie jak największe. Absolutną podstawą przy wyborze słuchawek nausznych jest upewnienie się, że pasmo przenoszenia wynosi od 12 Hz do 22 kHz.

Poziom natężenia dźwięku (czyli inaczej SPL) to wskaźnik jednoznacznie opisujący moc danych słuchawek. Wartość ta wyrażana jest w decybelach (dB). Im więcej decybeli, tym głośniejsze są dane słuchawki. Oczywiście nie należy przesadzać z tym elementem, ponieważ bardzo głośne słuchanie muzyki przez słuchawki działa niekorzystanie na zdrowie.

Przedostatnim elementem są tak zwane zniekształcenia harmoniczne. Aby wartość ta była możliwa do zaakceptowania, nie powinna przekraczać 1%. W przeciwnym wypadku powinniśmy zrezygnować z zakupu sprzętu.

Bez wątpienia istotnym elementem jest również waga. W przypadku słuchawek nausznych nie trudno o ciężki sprzęt, który po kilku godzinach noszenia sprawi, że zacznie nas boleć kark czy głowa. Warto więc zadbać, by słuchawki były możliwie jak najlżejsze. Zagwarantuje nam to wysoki komfort słuchania muzyki.

Bezprzewodowa wygoda

Coraz większa liczba producentów oferuje słuchawki bezprzewodowe. Odznaczają się one wysokim poziomem wygody użytkowania. Możemy bez przerywania słuchania muzyki chodzić po całym domu, co bez wątpienia jest głównym atutem słuchawek bezprzewodowych. Niestety, wiąże się to z koniecznością okresowej wymiany (bądź ładowania) akumulatorów, co niejednokrotnie potrafi zirytować. Ostateczna decyzja należy zatem do Ciebie.

Jaka marka?

Na świecie panuje moda na słuchawki Beats. Niestety, musimy odradzić ich zakup. Producent pompuje duże kwoty pieniędzy w marketing (w słuchawkach tych pokazują się najważniejsze osoby sportu), przez co mniejsze fundusze przeznaczone są na produkcję samego sprzętu. Z tego powodu bardziej warto zainwestować w słuchawki np. AKG. Dobrze jest również skorzystać z internetowego agregatora recenzji SzukamRecenzji.pl, na którym można znaleźć subiektywne opinie o danym modelu i producencie.

Czy będzie mi potrzebny mikrofon?

W przypadku niektórych użytkowników warto zainwestować w posiadanie mikrofonu. Jeśli zamierzasz często korzystać ze Skype’a czy grać w gry FPS online, to wbudowany mikrofon z całą pewnością będzie dużym atutem.

Podsumowanie

Jak więc widać, zakup dobrych słuchawek wcale nie jest jakimś szczególnie skomplikowanym zadaniem. Z punktu widzenia użytkownika, istotnych jest tylko kilka parametrów. Jeśli o nie zadbamy, zakupione słuchawki na pewno będą spełniać nasze wymagania. Warto także przeglądać i analizować bieżące zestawienia słuchawek nausznych, które zagwarantują, że nasz wybór zawsze będzie „na czasie”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *