EUROPE@HOME i ARTE OPERA - europejska kultura w ARTE po polsku
Kultura

EUROPE@HOME i ARTE OPERA – europejska kultura w ARTE po polsku

W czasach ograniczonego dostępu do kin, teatrów, opery i koncertów z powodu pandemii wspólna europejska idea dzielenia się bogactwem kulturowym jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego w piątek 12 lutego bezpłatny serwis VOD ARTE po polsku rozpoczyna cykl EUROPE@HOME, w którym uznany skrzypek Daniel Hope, laureat Europejskiej Nagrody Kultury 2015, zaprasza do swego domu wybitnych artystów z całej Europy na kameralne koncerty. W lutowej ramówce ARTE po polsku nie zabraknie także wybitnych spektakli operowych: „Aidy” i „Romea i Julii”, wprost z najbardziej prestiżowych scen w Europie. Wszystkie programy będą dostępne bezpłatnie na stronie https://www.arte.tv.

Jesienią zeszłego roku ARTE po polsku pokazało prawie 50 odcinków pierwszej serii HOPE@HOME, której gospodarzem był Daniel Hope. Wówczas grał wyłącznie z młodymi artystami. W piątek 12 lutego startuje druga seria EUROPE@HOME, zadedykowana różnorodności kulturowej oraz bogactwu muzyki w Europie.

W każdy weekend, od piątku do niedzieli, na żywo o godz. 19.00, ARTE po polsku przybliży widzom muzykę z trzech europejskich krajów – każdego wieczoru innego. W ten sposób, w ciągu 9 tygodni przedstawi od strony muzycznej i kulturowej wszystkie 27 państw Unii Europejskiej. Daniel Hope, w swoim salonie w Berlinie, razem z europejskimi artystami muzyki klasycznej, jazzu czy popu, zaprezentuje znane i poruszające dzieła kompozytorów danego kraju. Goście opowiedzą też o swoim kulturowym dziedzictwie. Udział w projekcie potwierdzili już tacy artyści, jak Michael Barenboim, Camille Thomas, Nils Landgren, Herta Müller, Stepanka Pulcakova, Andrej Ionita, Gediminias Gelgotas, Martina Filjak, Tanja Sonc, Jelena Kordic, Jonian Ilias Kardesha i Marie Hauzel. Pierwszy koncert, 12 lutego będzie poświęcony Portugalii, a z Danielem Hopem zagra Raul da Costa, Klavier & Maria Carvalho oraz Gesang (Fado).

Pomimo tego, że wychowałem się w Wielkiej Brytanii, a angielski jest moim językiem ojczystym, od zawsze czułem się Europejczykiem. Poprzez muzykę pragnę wyrazić europejskie ideały, szczególnie teraz, kiedy dostęp do kultury jest dla wielu osób ograniczony. ARTE to prawdziwy głos kultury w Europie. Zabierzmy głos wspólnie! – mówi Daniel Hope.

Koncerty są dostępne pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-020686/europe-home/

ARTE po polsku zaprasza widzów także na trzecią edycję ARTE Opera, podczas której udostępnia najwybitniejsze spektakle operowe prosto z prestiżowych scen Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czech. Są transmitowane na żywo lub dostępne w formie wideo na żądanie, bezpłatnie i z napisami w sześciu językach.

W Walentynki The Stuttgart Ballet pokaże genialny spektakl „Romeo i Julia” Siergieja Prokofiewa w reżyserii Michaela Beyera. Legendarna choreografia z kolorowymi scenografiami zaprojektowanymi przez Jürgena Rose’a została stworzona w 1962 roku przez południowoafrykańskiego tancerza i choreografa Johna Cranko, i jest jedną z najczęściej tańczonych na świecie.

Data: niedziela 14 lutego, godz. 05:00

Spektakl jest dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/080539-000-A/romeo-i-julia/

Kolejną perełką jest „Aida” Giuseppe Verdiego w reżyserii Lotte de Beer, która zgromadziła wybitną obsadę śpiewaków. W nowej inscenizacji z Opéra Bastille holenderska reżyserka „krytycznym okiem patrzy na europejski sposób przedstawiania zniewolonych narodów”. Obok kanadyjskiej sopranistki Sondry Radvanovsky w tytułowej roli, w znakomitej obsadzie znaleźli się urodzona w Uzbekistanie mezzosopranistka Ksenia Dudnikova, niemiecki tenor Jonas Kaufmann i francuski baryton Ludovic Tézier.

Data: czwartek 18 lutego, godz. 19.30

Spektakl jest dostępny pod linkiem:  https://www.arte.tv/pl/videos/100863-000-A/giuseppe-verdi-aida/ Więcej informacji na temat ARTE Opera uzyskać można pod adresem: https://arte.tv/opera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *