Idol pomiędzy okładkami
Kultura

Idol pomiędzy okładkami


Każdego dnia miliony ludzi fascynuje się losami znanych osób w czasopismach lub portalach plotkarskich. Czasami jednak mamy okazję poznać swoich idoli za sprawą bardziej ambitnego medium, jakim jest książka. W ten sposób osoby, które podziwiamy, stają nam się bliższe. Przykładem mogą być sportowcy.

Książki biograficzne mają długą tradycję, ponieważ jako gatunek, ukształtowały się w starożytności i od tego czasu cieszą się nieprzerwana popularnością. Tego rodzaju pozycje wydawnicze mogą przybierać zarówno postać naukowego opracowania, jak i być książkami popularnonaukowymi. Szczególnie te ostatnie, w przypadku, sportowców, sprawdzają się wyśmienicie. Warto dodać, że według corocznego raportu Biblioteki Narodowej, to właśnie pozycje z kategorii „historia i biografia” plasują się w czołówce książek wydawanych na polskim rynku tuż za tekstami literackimi. Jak wynika z tego raportu, najpopularniejsze są biografie osób ze świata muzyki, sztuki i sportu (źródło: http://ksiegarnia.bn.org.pl/pdf/RWwL.pdf). Sprawdźmy, jakie pozycje godne uwagi w tej ostatniej kategorii można obecnie znaleźć na rynku.

Yvette Żółtowska-Darska: Lewy. Chłopak, który zachwycił świat (wyd. Burda Książki)

W perspektywie zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej nie powinno dziwić, że postać kapitana naszej drużyny narodowej wzbudza tak duże zainteresowanie. Ta biografia ma w sobie coś z bajki, jest opowieścią o niesamowitej historii młodego chłopaka z Polski, który dziś jest uważany za jednego z najlepszych piłkarzy na świecie. To opowieść o tym, jak porażkę przekuwa się w sukces.

Jakub Błaszczykowski, Małgorzata Domagalik: Kuba (wyd. Buchmann)

Autobiografia kolejnego świetnego piłkarza, który przez wiele lat był i nadal jest filarem polskiej reprezentacji, a także grał w czołowych klubach Europy. Doskonała opowieść, w której tragedia z dzieciństwa przeplata się z uwielbieniem kibiców, w której samotność łączy się z miłością.

Roland Lazenby: Michael Jordan. Życie (wyd. Sine Qua Non)

To pozycja, którą powinien przeczytać każdy miłośnik nie tylko Miachela Jordana, ale również gatunku biograficznego. Książka ta jest uważana za jedną z najlepszych, opisujących losy „króla koszykówki”, „latającego” Jordana.

Mike Tyson i Larry Slogan: Mike Tyson. Moja prawda (wyd. Sine Qua Non)

To książka nazywana przez wielu recenzentów najbardziej męską biografią w historii sportu. Burzliwe życie jednego z najlepszych pięściarzy zostało opisane w sposób niezwykle ciekawy i niebanalny. W rezultacie otrzymujemy obraz Tysona, jako osoby niejednoznacznej, a momentalnie nawet tragicznej.

To tylko kilka przykładów pozycji, na jakie warto obecnie zwrócić uwagę w księgarni, ale już one pokazują, że biografie sportowców mogą być fascynującymi opowieściami nie tylko o karierze, ale również o dorastaniu do trudnych decyzji i o zmaganiu się z własnymi słabościami.
Żródło: aros.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.