Książka "Muchomory w cukrze"
Kultura

Książka „Muchomory w cukrze”

Koniec roku szkolnego, liceum, upragniony wyjazd na wakacje. W końcu za chwilę nowy etap w życiu – studia. Przyszli studenci to Fio, Hanna, Wenus, Robin i Kostek. Być może to ostatni wyjazd w tym składzie. Celem jest domek. W środku lata. I w środku lasu. Brzmi znajomo?

Być może. Ale to, co wydarzy się w środku tego lasu (i w głowach bohaterów) zaintryguje czytelnika. A nawet zupełnie go zaskoczy. Mnie zaskoczyło. Muchomory w cukrzezadziwiają w zasadzie już od samego…tytułu.

Książka „Muchomory w cukrze” – Tajemnica

Wakacyjna przygoda niejedno ma imię. W książce Marty Bijan ma imię Domku z Drewna i Szkła. Domku niezwykłego, bo zupełnie na uboczu, bez zasięgu (a tym samym rodziców) i internetu, co zapewne jest wyzwaniem dla każdego współczesnego człowieka.

Właścicielem intrygującego miejsca jest Adam, przybrany brat jednego z pięciu świeżo upieczonych maturzystów. Ale nie tylko miejsce jest tajemnicze. Również sami bohaterowie. Nie tylko Adam, mieszkający na odludziu, ale i absolwenci liceum mają swoje tajemnice, fobie i lęki…

Książka „Muchomory w cukrze” – Napięcie

Muchomory w cukrze to połączenie kilku gatunków. Miedzy innymi thrillera, cóż, trzeba przyznać, że książka trzyma w napięciu. Zaczyna się spokojnie, ale ten pozorny spokój budzi…niepokój. Beztroskie imprezowanie i leniuchowanie? Książki, jezioro, papierosy, alkohol?

A jednak nie. Autorka umiejętnie żongluje emocjami, mniej lub bardziej przeciągając strunę napięcia. Z każdą stroną czytelnik zaczyna wychodzić ze strefy komfortu i, nie wiedząc kiedy, wciąga się w opowieść.

Książka "Muchomory w cukrze"
Książka „Muchomory w cukrze”
Książka "Muchomory w cukrze"
Książka „Muchomory w cukrze”

Książka „Muchomory w cukrze” – Różnorodność

Dużym plusem książki jest jej wielostronność. Nie mamy jednego głównego bohatera, jednego charakteru, jednego umysłu. Muchomory w cukrze to przekrój osobowości. A na pustkowiu, z dala od codzienności, terminarza i ustalonych reguł, z zakątków osobowości zaczynają wyłaniać się mroczne punkty każdego z bohaterów.

Czasem ich lęki i słabości, które już niczym nie przykryte, pokazują swoje oblicze. Ludzkie oblicze. Lub czasem zupełnie nieludzkie. Sama akcja jest różnorodna, na początku powolna, a na koniec…Będzie się działo.

Wakacje z książką

Muchomory w cukrze to jedna z tych książek, które zabierają czytelnika w podróż. Na takie książkowe wakacje. Z jednej strony czytelnik cieszy się, że przeżywa przygodę. Z drugiej, czuje ulgę, że może na chwilę odłożyć książkę i napić się herbaty. Ale już za chwilę znów wraca w środek lasu. Do Domku z Drewna i Szkła. Musi wrócić, bo nie wie co, nie jest pewien kiedy, a przede wszystkim nie wie dlaczego. I liczy na to, że znajdzie odpowiedzi.

A odpowiedzi w tej książce nie są takie oczywiste…

Więcej nowości znajdziecie w księgarni internetowej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *