NIEMCY: UPADEK MAŁYCH FIRM
Kultura

NIECH ŻYJE PRACA! – cykl dokumentalny w ARTE.tv

Satysfakcja zawodowa jest potrzebna, by odczuwać przyjemność z pracy. Lecz jak dziś wygląda praca „made in Europe”? Czy jest pozbawiona wartości, a pracujemy tylko dla pieniędzy? Czy tak bardzo różni się od wyzysku na plantacjach w Bangladeszu? A jak jest w innych częściach świata? Czy dochód podstawowy spowoduje, że ludzie są szczęśliwsi? Ten eksperyment został już wprowadzony w wielu społecznościach. O tym i innych zagadnieniach związanych z pracą mówi cykl dokumentalny „Niech żyje praca!”, który można obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/. 

Twórcy filmów dokumentalnych odwiedzili wiele miejsc na w świecie, by zobaczyć, jaki jest stosunek ludzi do pracy i pracodawców do pracowników. Okazuje się, że w XXI wieku, w Indiach nadal zmusza się kobiety do usunięcia macicy, by nie rodziły dzieci i w ten sposób były lepszymi i bardziej wydajnymi pracownicami. W Japonii zjawisko karoshi, czy zapracowywania się na śmierć, nadal jest tabu, a pracodawcy nic nie robią, by temu zapobiec. Wypowiadają się też pracownicy z Europy, dla których praca jest kompletnie bezwartościowa, niezależnie od tego, czy są sprzedawcami w sklepie, wykładowcami na uniwersytecie czy kierownikami hotelu. Cykl dokumentalny „Niech żyje praca!” porusza też wiele innych tematów, takich jak to czy po pandemii czeka nas era korporacji, gdyż małe przedsiębiorstwa i rodzinne firmy masowo upadają, a rządy nie udzielają im pomocy, tak jak to się dzieje w Niemczech czy we Francji? Czy ludzie otrzymujący dochód podstawowy, są szczęśliwsi? Wydaje się, że tak. Co więcej, dochód podstawowy pomaga kobietom w wywalczeniu sobie ich praw i wolności życiowej. 

FILMY W CYKLU „NIECH ŻYJE PRACA!”:

ZAROBIĆ NA ŻYCIE, Francja, 2018

Czy można zarabiać pieniądze bez pracy? Pomysł wydaje się szalony, ale został już zaimplementowany przez niektóre społeczności. Ten cykl dokumentów na temat wprowadzania dochodu podstawowego to przegląd najnowszych rozwiązań zachęcający do zakwestionowania naszej relacji do pracy i pieniędzy oraz do przemyślenia nowego modelu społecznego.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-016954/zarobic-na-zycie/ 

ODWIECZNA WALKA, Francja / USA, 2020

Twórcy przez ponad rok spotykali się z pracownikami z różnych środowisk, którzy chcieli zwierzyć się przed kamerą. To było na krótko zanim epidemia COVID-19 zatrzymała świat. Vincent, Raphaël, Frank, Henry, Annie, Christina, Lise i Will opowiedzieli o przebiegu swojej kariery, napotykanych trudnościach i specyfice swoich profesji. Ich historie pozwolą przyjrzeć się wyzwaniom w świecie pracy pozbawionej wartości. Jak chronić się przed dyskryminacją w pracy? Jak w trudnych warunkach odnaleźć satysfakcję i zadowolenie zawodowe?

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/088023-000-A/odwieczna-walka/ 

CO SIĘ STAŁO Z CZŁOWIEKIEM?, Francja / USA, 2020

Ten dokument to bogaty przegląd dzisiejszego świata pracy, przedstawiający historie kariery ośmiu Europejczyków. Ta seria ujmujących portretów, komentowanych przez socjologów, ekonomistów i filozofów z całej Europy, ilustruje wielorakie zmiany warunków pracy w ciągu ostatnich kilku dekad. Niestety prowadzi do wniosku, że sytuacja tylko się pogorszyła ze szkodą dla tych najsłabszych…

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/088024-000-A/co-sie-stalo-z-czlowiekiem/ 

BAŁKAŃSKIE SZWACZKI – WYZYSK „MADE IN EUROPE”, Niemcy, 2019

BAŁKAŃSKIE SZWACZKI
BAŁKAŃSKIE SZWACZKI

Ubrania „Made in Europe” powstają czasem w gorszych warunkach niż te, które znamy z chińskich sweatshopów. Praca w ogromnych szwalniach jest jednak jedynym źródłem dochodu dla wielu bałkańskich rodzin. Kobiety, które tam pracują, muszą się mierzyć ze spartańskimi warunkami, głodowymi pensjami i brakiem szacunku dla podstawowych praw człowieka.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/084754-009-A/balkanskie-szwaczki-wyzysk-made-in-europe/

NIEMCY: UPADEK MAŁYCH FIRM
NIEMCY: UPADEK MAŁYCH FIRM

, Niemcy, 2020

 

Covid zabija nie tylko ludzi, ale i firmy. Twórcy filmu przyglądają się, jak ten proces wygląda w Niemczech. Według niektórych szacunków w ciągu najbliższych dziesięciu lat kraj ten może stracić jedną czwartą sklepów, zwłaszcza firm rodzinnych działających w handlu detalicznym. Kryzys uderza przede wszystkim w obszary wiejskie, ale nie oszczędza też dużych miast.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/090637-013-A/niemcy-upadek-malych-firm/ 

FRANCUZI VS. AMAZON, Niemcy, 2021

Podczas koronakryzysu handel internetowy kwitnie. Zbijają na tym fortunę firmy wysyłkowe, np. Amazon, którego obroty od początku pandemii wzrosły o prawie 40%. Już co druga osoba w Niemczech i co trzecia we Francji kupuje na Amazonie. Nic dziwnego, skoro promuje go sam prezydent Macron. A co z małymi i średnimi firmami?

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100300-051-A/francuzi-vs-amazon/ 

INDIE: WIOSKI BEZ MACICY, Francja, 2021

INDIE: WIOSKI BEZ MACICY
INDIE: WIOSKI BEZ MACICY

W Indiach pracownice rolne stawiane są pod presją usunięcia macicy, aby mogły pracować bez przerwy. Długo była to jedna z najlepiej chronionych tajemnic wsi w Indiach. Podczas gdy wskaźnik histerektomii (zabieg chirurgicznego usunięcia macicy) na Zachodzie wynosi 2/1000, w Indiach osiąga 17/1000, a w stanie Maharasztra na zachodzie kraju, w tzw „Pasie Cukrowym”, nawet do 350/1000. Przez ostatnie 10 lat 14 000 zbieraczek trzciny poddało się temu zabiegowi.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/090637-013-A/niemcy-upadek-malych-firm/ 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *