Podróże

Współczesne gejsze. Kim są i czym się zajmują?

Współczesne gejsze. Mleczna cera, usta w krwistej czerwieni, włosy upięte w fantazyjny kok. Ubrane w tradycyjne kimona, ze stopami odzianymi w drewniane sandałki, gejsze wyglądają dokładnie tak samo dzisiaj, jak wyglądały setki lat temu. Ich urokliwa, przyciągająca mężczyzn tajemniczość nie zmienia się od lat. Kim są?

Kim są gejsze? Krótka historia.

Podobno one same zapytane o to, kim są, nie udzielą nigdy odpowiedzi. Może to kwestia tej aury tajemniczości, jaką utrzymują wokół siebie? Gei z japońskiego oznacza sztukę, rozrywkę lub też coś, co wymaga określonych umiejętności. Sha to natomiast osoba. Albo rzecz. Z połączenia tych słów mamy kobietę, która bawi gości przyjęć i bankietów tradycyjną japońską muzyką, śpiewem oraz tańcem i ceremonią parzenia herbaty.

Pierwsi, wędrujący od przyjęcia do przyjęcia artyści tego typu byli…mężczyznami! Gejsze, jakie znamy dzisiaj, pojawiły się w drugiej połowie XVIII wieku. Po dziś dzień niektórzy mają je za prostytutki. Jednak tak naprawdę nigdy nimi nie były. Choć zatrudniali je bogaci i wpływowi mężczyźni, seks w świecie gejsz był wręcz zabroniony. Liczyło się dobre towarzystwo, inteligencja i wiedza oraz sztuka.

Współczesne gejsze – gdy przeszłość miesza się z teraźniejszością

Bycie gejszą było w istocie pierwszym szanowanym w Japonii zawodem kobiecym. Staranna edukacja i uznanie sprawiały, że były one wzorem do naśladowania dla wielu młodych dziewcząt. Dzisiejsze gejsze podtrzymują wieloletnią tradycję.  Jednak, żeby się z nimi spotkać, trzeba mieć koneksje. Do okiya, czyli domu, w którym mieszkają gejsze, wejść może tylko ktoś z polecenia dotychczasowych klientów. Może więc dlatego wzbudzają tak niemałą sensację, przemierzając ulice Kyoto odziane w swe kimona? Ciągle są tajemnica i skarbem historycznym Japonii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *