ABC tworzenia kreatywnych zdjęć
Rożności

ABC tworzenia kreatywnych zdjęć

Umiejętność robienie zdjęć, to obecnie sztuka, której wymaga się nie tylko od artystów. Takich zdolności oczekuje się teraz od każdego, kto aktywnie uczestniczy w życiu społecznym współczesnych czasów, gdzie powszechne jest, już od dawna, uzupełnianie mediów społecznościowych zdjęciami (od Facebooka, po bazujący na zdjęciach Instagram).

Nie mniej popularne są spotkania ze znajomymi, przy jednoczesnym wyświetlaniu zdjęć podczas pokazu slajdów lub komponowanie spersonalizowanych fotoksiążek. Jak poradzić sobie w takim świecie, kiedy zupełnie nie wiemy, jak poruszać się w temacie forografii oraz robić zdjęcia przykuwające uwagę i zbierające „lajki”? Warto zacząć zdobywać w tym kierunku wiedzę. Pierwszym krokiem może okazać się ten właśnie artykuł.

Tworzenie ciekawych i kreatywnych zdjęć – na co zwrócić uwagę

Mimo, że istnieje wiele typów zdjęć, które przyjdzie nam tworzyć – portrety, krajobrazy miejskie, krajobrazy naturalne itp. – to podstawowe zasady, których warto się trzymać przy tworzeniu wszystkich rodzajów fotografii są podobne, jeżeli nie takie same. Początkujący fotograf musi pamiętać, by zwrócić uwagę na kadrowanie, oświetlenie oraz kompozycję. Rozmyślając nad tymi trzema elementami fotografii zaleca się także ustabilizować aparat, dokupując do urządzenia uchwyt (podstawowe dostępne nawet za kilkanaście złotych) lub statyw (do stu złotych zakupimy ten zupełnie podstawowy, do 200 statyw do aparatu będzie już naprawdę przyzwoity).Jeśli fotografia przeznaczona jest na media społecznościowe, należy mieć w pamięci estetykę profilu, który prowadzimy i tworzyć fotografie, które bez problemu się w tą estetykę wpasują.

Poza kwestiami technicznymi zdjęcia, warto na co dzień po prostu rozbudzać w sobie kreatywność, bo czasami techniczne niedociągnięcia może przysłonić i puścić w niepamięć, interesująca idea, która stoi za udaną fotografią. Pomysłów na zdjęcia do wykorzystania w mediach społecznościowych szukać można w samym internecie, rozszerzając wiedzę prezentowaną w tym artykule. Pozwoli to poszukać pomysłów na kreatywne zdjęcia w domu, jak i na media społecznościowe, wyszukując metody pozwalające tworzyć kreatywne zdjęcia na Instagramie .

Zawsze warto też po prostu samodzielnie pomedytować nad tematem zdjęcia, przemyśleć, z czym temat nam się kojarzy, jakie budzi emocje i w jaki sposób chcemy emocjonalnie zabarwić zdjęcie. Myśleć trzeba nad fotografią zdecydowanie dłużej, niż trwa obecnie „pstryknięcie” zdjęcia, które robić można w mgnieniu oka, a wykonywanie fotografii nic nie kosztuje. Poleca się także śledzić popularne konta publikujące na mediach społecznościowych zdjęcia, które wzbudzają nasze zainteresowanie. Inspiracji szukać warto tak w sobie (własnych przeżyciach, czy innej twórczości, np. dzienniku), jak i na zewnątrz.

Tworzenie ciekawych zdjęć – kadrowanie, oświetlenie, kompozycja

Kadrowanie i kompozycja 

Zadaniem kadrowania jest oczyszczenie zdjęcia ze zbędnych elementów, pozostawiając tylko ten fragment fotografii, który jest faktycznie wartościowy. Warto wrócić w tym wypadku do wspomnianej wcześniej zachęty do myślenia kilka razy częściej, niż się fotografuje. Gdy temat jest przemyślany i wiemy dokładnie, co zdjęcie ma przedstawiać, pozostawiamy tę właśnie „esencję” zdjęcia, a całą resztę wycinamy. Jeżeli jakiś element nie stanowi sam w sobie tematu fotografii, lub się z tematem nie kojarzy, wnosząc coś do obrazu, należy się z takim elementem pożegnać.

Już obmyślając kompozycję zdjęcia można się odrobinę „pobawić” i zobaczyć, jak dany element wygląda w powiększeniu/pomniejszeniu. Pozwoli to pokazać obiekt z ciekawej perspektywy, oraz, podobnie do wycinania zdjęcia, usunąć pewne niepożądane cechy tematu zdjęcia, lub podkreślić pożądane – na przykład fotografując człowieka w zbliżeniu możemy uwydatnić piegi, w oddaleniu ukryć blizny (chyba, że niedoskonałość stanowi temat zdjęcia). Złota rada dla początkujących brzmi: pokazuj raczej mniej, niż więcej. Okrojone w formie zdjęcie zmniejsza przecież margines błędu. 

Oświetlenie 

Początkującym zaleca się korzystanie ze światła dziennego, bo jest najbardziej przewidywalne. Zachowanie sztucznych świateł na zdjęciu trudniej określić, ponadto istnieje większe ryzyko tego, że fotografia będzie niewyraźna, rozmazana. Światło dzienne pozwala także obyć się bez lampy błyskowej, która nie zapewnia zazwyczaj wyjątkowej jakości oświetlenia, a początkujących często nie stać na oświetlenie dodatkowe. Najlepsze fotografie to najczęściej te, w których wykorzystuje się 90% światła dziennego.

Generalnie warto pamiętać, by fotografowany obiekt ustawić możliwie blisko światła. Należy mieć na uwadze także to, że światło zastane(sztuczne bądź naturalne, które nie zostało zaaranżowane przez fotografującego) jest kapryśne, jeżeli więc poważnie myślimy o fotografii, poleca się zaopatrzyć się choćby w podstawowe oświetlenie, które będziemy zabierać ze sobą na zdjęcia (oświetlenie dodane). Wtedy bez problemu perfekcyjnie uchwycimy i osobę stojącą tuż przy oknie, i bawiącą się w kącie pokoju pociechę.

Odpowiednie oświetlenie i kadr
Odpowiednie oświetlenie i kadr

Ostatecznie, jeżeli nawet wykonane zdjęcie nie wyda się nam satysfakcjonujące, wyścig o fotografię roku wśród znajomych, nie jest jeszcze przegrany. W takim wypadku można poeksperymentować z filtrami i programami do obróbki zdjęć, z których wiele jest dostępnych za darmo. Być może uda się faktycznie doprowadzić zdjęcie do porządku – np. rozświetlając i uwypuklając mocniej pewne elementy – jeżeli jednak się to nie powiedzie, pozostaje nałożenie na zdjęcie zabawnego filtru i cieszenie się samym aktem fotografowania i dzielenia się efektami z innymi. Ostatecznie liczy się przecież zabawa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *