Pokaz fajerwerków
Rożności

Amatorski pokaz fajerwerków – co warto wiedzieć?

Żeby przygotować i przeprowadzić pokaz sztucznych ogni, nie musimy dysponować drogim sprzętem ani posiadać specjalistycznej wiedzy – wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na instrukcjach lub opakowaniach. Fachowych porad z pewnością udzieli nam również dobry sprzedawca. Jeśli będziemy zachowywać się odpowiedzialnie i bezpiecznie, pokaz na pewno będzie udany.

Nietypowa atrakcja

W Polsce pokazy fajerwerków nie stały się jeszcze tak bardzo popularnym sposobem uświetniania uroczystości, ale z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ich zakup nie tylko w okresie sylwestrowym. Wpływ na to może mieć m.in. fakt, że w naszym kraju organizowane są profesjonalne, widowiskowe pokazy fajerwerków – jak np. Międzynarodowe Pokazy Pirotechniczne czy coroczny wakacyjny festiwal Pyromagic, na które przybywa coraz więcej spragnionych wizualnych wrażeń widzów. Chociaż fajerwerki przeznaczone do amatorskich pokazów, które możemy przygotować samodzielnie, nie mają aż tak silnych ładunków pirotechnicznych, nadal mogą zrobić ogromne wrażenie.

Wcale nie takie groźne

Fajerwerki to oczywiście nie zabawka i decydując się na ich zakup, musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Polskie obwarowania dotyczące produkcji i dystrybucji materiałów pirotechnicznych są jednak restrykcyjne (a w połowie 2016 roku zostały znowelizowane o jeszcze surowsze dyrektywy unijne), dlatego jeśli tylko kupujemy fajerwerki w legalnie działającej firmie, jak np. Tropic, a przy tym zastosujemy się do instrukcji i zasad bezpieczeństwa, nie musimy się niczego obawiać. Co istotne, sklepy z fajerwerkami nie tylko służą fachową i profesjonalną obsługą, ale często prezentują też na swoich stronach nagrania z pokazów konkretnych modeli.

Ważne, aby podczas pokazu sztucznych ogni zadbać o właściwy dobór miejsca. Najlepiej, aby był to obszar niezabudowany, przez który nie przebiegają linie wysokiego napięcia. Bezwzględnie należy też pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od odpalanych fajerwerków – producenci podają ją na opakowaniach konkretnych produktów, warto jednak zwiększyć ten dystans co najmniej o kilka metrów zwłaszcza wtedy, gdy pogoda jest wietrzna. Nie są to jednak duże niedogodności w porównaniu do tego, co będziemy mieli okazję obserwować na niebie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.