Budleja Dawida - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Rożności

Budleja Dawida – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Budleja Dawida to reprezentacyjna roślina, która ozdabia ogród swoimi barwami oraz okazałymi kwiatostanami. Krzew ten przyciągają rozmaite gatunki motyli, dlatego też zyskał przydomek – motyli krzew. Ponadto kwiatostany rośliny można obciąć, dzięki czemu mogą stanowić piękną ozdobę w wazonie w domu.

Budleja Dawida – co to za roślina?

Budleja Dawida jest krzewem ozdobnym, który szybko rośnie i pochodzi z rejonów wschodniej Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Roślina ma rozłożysty pokrój, a końce pędów krzewu zwisają pod ciężarem kwiatostanów. Liście rośliny mają kształt lancetowaty lub jajowaty, są ciemnozielone, a od spodu lekko owłosione. Budleja Dawida kwitnie od czerwca, aż do października.

Sadzenie i stanowisko

Budleję Dawida sadzi się od października, aż do pierwszych mrozów. Z kolei po sezonie zimowym można sadzić ją mniej więcej do maja.

Jest to roślina wytrzymała, która dobrze znosi susze, a także długotrwałe zanieczyszczenie powietrza. Budleja preferuje słoneczne i ciepłe miejsca. Najbujniej kwitnie i ma najładniejszy pokrój właśnie rosnąć w słońcu. Miejsce powinno być jednak bezwietrzne i zaciszne.

Podłoże

Budleja Dawida potrzebuje żyznego i dobrze zdrenowanego podłoża. W przypadku posadzenia jej na glebie ciężkiej i gliniastej, w której tworzą się zastoje wody, jej korzenie mogą gnić. Roślina toleruje zarówno mocno zasadowe gleby, jak i lekko kwaśne. Optymalne pH dla krzewu wynosi od 5,5 do 7.

Nawożenie

W przypadku posadzenia jej na glebach piaszczystych, ubogich i suchych, może rosnąć słabiej i gorzej kwitnąć, dlatego też należy ją systematycznie nawozić. Dobrym rozwiązaniem są wieloskładnikowe nawozy o przedłużonym działaniu. Dzięki temu nie występuje ryzyko przenawożenia rośliny. Z kolei nawożenie preparatem azotowym zaleca się wykonać po wiosennym cięciu.

Pielęgnacja

Krzew można ściółkować, dzięki czemu ograniczy się rozwój chwastów, a w upalne lato zmniejsza parowanie z gleby. Z kolei zimą chroni korzenie przed przemarznięciem.

Budleja Dawida kwitnie tylko na pędach jednorocznych, dlatego też wiosną każdego roku należy je ścinać na wysokości około 30-50 cm. Jeżeli się tego zaniecha, roślina z czasem zacznie marnieć w dolnych partiach.

Warto wykonywać jeszcze dwa rodzaje cięć – odmładzające i kosmetyczne. Te pierwsze wykonuje się wtedy, gdy roślina nie przemarznie, a jej pędy zdążą zdrewnieć przed okresem zimowym. W takiej sytuacji roślina straci pokrój. Należy wtedy wyciąć najstarsze j najgrubsze pędy, zostawiając miejsce na nowe, młode, na których pojawią się w danym roku piękne kwiaty. Takie cięcie najlepiej wykonywać sekatorem dwuręcznym z przedłużonymi rączkami albo sekatorem kowadełkowym.

Z kolei cięcie kosmetyczne to usuwanie przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu pozostałe jeszcze w pąkach rozkwitną szybciej, a roślina będzie wyglądać o wiele lepiej. Przekwitłe kwiatostany najlepiej usuwać za pomocą precyzyjnych nożyczek ogrodniczych.

Szkodniki i choroby

Budleja Dawida to krzew w zasadzie odporny na szkodniki i choroby. Jednak w sytuacjach stresowych, np. długotrwała susza, może zostać zaatakowany przez gąsienice, przędziorki lub ryjkowce. Z tego względu najlepiej utrzymywać ją w dobrej kondycji przez nawożenie i podlewanie wtedy, kiedy tego potrzebuje. Natomiast wiosną na roślinie osiedlać się mogą mszyce. Deformują młode liście i wierzchołki pędów, poprzez wysysanie soków.

Używanie chemicznych preparatów w walce ze szkodnikami, może negatywnie wpływać na pożyteczne owady w ogrodzie, dlatego też lepiej ich nie stosować.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *