Czym się kierować wybierając lampy do domu?
Rożności

Czym się kierować wybierając lampy do domu?

Jesteś osobą, która właśnie urządza nowe mieszkanie i nie wie, na co zwrócić uwagę wybierając lampy? W poniższym tekście podpowiemy, dlaczego kwestia oświetlenia nie powinna być pozostawiona przypadkowi. Zaczynajmy.

Dlaczego lampy mają duże znaczenie w aranżacji mieszkania?

Lampy to wbrew pozorom nie tylko źródło światła, ale także ważny element wystroju wnętrz. Odpowiednie oświetlenie może podkreślić charakter i styl każdego pomieszczenia, a także wpłynąć na nasz nastrój i samopoczucie. Lampy mogą być również ozdobą i dodatkiem, który nada wnętrzu ciepła i przytulności. Dlatego zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu i uwagi na wybór lamp do domu.

Lampy sufitowe, lampy ścienne, wiszące – poznajmy główne rodzaje lamp?

Odwiedzając dowolny sklep z wyposażeniem wnętrz, natrafimy na szeroki wybór lamp. Często możemy być nim nawet przytłoczeni. Specjaliści od aranżacji doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dlatego też lampy można podzielić na kilka głównych rodzajów, w zależności od ich umiejscowienia i funkcji. Oto kilka z opcji:

 • lampy sufitowe,
 • lampy ścienne,
 • lampy wiszące,
 • lampy stołowe,
 • lampy stojące,
 • lampki nocne.

Pomieszczenie a oświetlenie – co warto wiedzieć?

Wybierając lampy do domu, należy uwzględnić przeznaczenie i charakter każdego pomieszczenia. Przykładowo, w salonie warto zastosować kilka źródeł światła, które będą tworzyć odpowiedni klimat i atmosferę. Możemy wybrać lampę wiszącą nad stołem lub sofą, lub podłogowe przy kanapie, lub fotelach, a także kinkiety na ścianach. W sypialni ważne jest oświetlenie przy łóżku, które zapewni nam komfort podczas czytania. Na uwagę zasługują np. lampki nocne lub mini kinkiety z możliwością regulacji natężenia światła. W kuchni natomiast potrzebujemy funkcjonalnego oświetlenia, które ułatwi nam przygotowywanie posiłków. Tutaj możemy wybrać lampę sufitową lub wiszącą nad blatem, lub stołem, a także dodatkowe oświetlenie punktowe pod szafkami. W łazience z racji wilgoci oprócz funkcjonalności liczy się bezpieczeństwo. To zapewni nam odpowiednio dobrane oświetlenie w postaci lampek sufitowych i listwy nad lustrem.

Oświetlenie zewnętrzne domu – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie zewnętrzne dla domu to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa i trwałości. Wybierając lampy, które mają pracować na świeżym powietrzu, musimy brać pod uwagę zupełnie inne kryteria niż dla lamp wewnętrznych. Będą to m.in.:

 • odporność na warunki atmosferyczne (wilgoć, mróz),
 • rodzaj światła (LED, halogen, żarówka),
 • barwa światła (ciepła, zimna, neutralna),
 • kąt i kierunek świecenia (do przodu, do dołu, na boki),
 • styl i kolor lamp (nowoczesny, klasyczny lub rustykalny).

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu powinno być dopasowane do architektury i otoczenia. Nie powinno być zbyt przytłaczające. Kilkanaście punktów świetlnych z pewnością nie będzie robiło dobrego wrażenia. Wybór oświetlenia dobrze jest zaplanować zanim zaczniemy budowę domu. 

Podsumowanie

Wybór lamp do domu to ważna decyzja, która nie pozostaje bez wpływu na wygląd i klimat naszego wnętrza. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby dokonać samodzielnego wyboru, nie zaszkodzi skorzystać z porady np.pracownika działu lamp w sklepie. Można również zaprosić do domu architekta wnętrz, który podpowie, na co zwrócić uwagę. W wielu przypadkach wybór danego rodzaju oświetlenia może wymagać prac elektryka. Jedno wydaje się pewne. Z oświetleniem nie należy się spieszyć. Każdy zakup lampy warto przemyśleć i wyobrazić sobie gdzie będzie ona stała. Nasze wnętrze powinno zachować spójność i funkcjonalność. W przeciwnym razie nawet najładniejsza lampa będzie wyglądała jakby trafiła na swoje miejsce nieco z przypadku.

Czym się kierować wybierając lampy do domu?
Czym się kierować wybierając lampy do domu?
Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *