Energia słoneczna
Rożności

Energia słoneczna

Energia słoneczna to niekończące się odnawialne źródło energii. Promieniowanie słoneczne to pasmo fal elektromagnetycznych składających się z fal widzialnych, ultrafioletu oraz podczerwieni. Do atmosfery dociera promieniowanie słoneczne o mocy ok. 1367 W/m kw.

Przy przejściu przez atmosferę jest ono rozpraszane, pochłaniane i przy bezchmurnym niebie do ziemi dotrze ok 1000 W/ m2, wartość ta maleje przy pojawieniu się zachmurzenia. Istotny jest też kąt nachylenia z jakim dociera promieniowanie. Projektując urządzenia przetwarzające energię słoneczną warto uwzględnić zarówno kierunek z którego energia będzie pobierana oraz kąt padania promieni, aby pozyskać jak największą energię. Do przetwarzanie energii słonecznej na energię, którą możemy wykorzystać wykorzystuje się:

  • kolektory słoneczne – składają się z absorbera oraz czynnika grzewczego. Ciepło pochłonięte przez absorber przekazywane jest do czynnika grzewczego, który następnie oddaje ją do do instalacji grzewczej.
  • systemy fotowoltaiczne – ogniwa fotowoltaiczne, które absorbując energię słoneczną przekształcają ją od razu w energię elektryczną, która jest przekazywana do instalacji elektrycznej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *