Rożności

Fotografia analogowa – renesans dawnej sztuki

Fotografia analogowa. Czy wiesz, że przeżywa aktualnie renesans? Klasyczne aparaty fotograficzne kosztują dzisiaj niemało, a najwięksi producenci filmów sprzedają ich kilka razy więcej, niż jeszcze parę lat temu. Skąd to zainteresowanie i w czym tkwi czar analogowych zdjęć?

Tradycyjne zdjęcia i ich klimat

Światem rządzą zdjęcia. Spójrzmy tylko na Instagram. Miliony przewijanych zdjęć. W chwili, gdy fotografia cyfrowa stała się dostępna niemal dla każdego, staliśmy się wzrokowcami, jakimi jeszcze nie byliśmy w historii ludzkości. Kilkanaście lat temu, gdy aparaty analogowe odchodziły powoli do lamusa, a o smartfonach nikt nawet nie marzył, nie było to tak oczywiste. Aparaty cyfrowe były dostępne, lecz ich cena mogła nieco odstraszać. Dzisiaj zdjęcia robią zarówno przedszkolaki, jak i ich dziadkowie.

Klimat starych zdjęć potrafi zachwycić. I wydaje się, że za ich powrót na salony odpowiedzialni są głównie młodzi ludzie. Może znudzili się już plastikowym światem Instagrama? Może szukają prawdy? Pasjonatów klasycznej fotografii przybywa z roku na rok.

Fotografia analogowa – przede wszystkim warsztat

W świecie cyfryzacji, seryjnego wykonywania zdjęć i przerabiania ich w programach graficznych, wzięcie do ręki analogowego aparatu może Cię wiele nauczyć. Klasyczna fotografia to przede wszystkim warsztat. Od znajomości materiałów i sprzętu, po umiejętność właściwego kadrowania i wyczucia czasu. W końcu każda odbitka kosztuje. Trzeba wiedzieć, co się robi, być świadomym wielu niuansów i wierzyć we własne możliwości. Analogowa fotografia nie wybacza. Za to może przynieść ogromną dozę satysfakcji.

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z klasyczną fotografią, musisz oczywiście zadbać o odpowiedni sprzęt. Na początek polecamy aparaty małoobrazkowe. Mają niewielkie rozmiary, są wygodne i wykorzystują najpowszechniejszy format filmu. Kto wie, może za jakiś czas założysz własną ciemnię fotograficzną. W niej, w czerwonej poświacie jak z filmów, wywoływać będziesz jedyne w swoim rodzaju wspomnienia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *