Imprezy okolicznościowe – czy warto organizować je w domu?
Chrzciny, komunie, urodziny – jeszcze niespełna trzy dekady temu uroczystości te organizowane były zawsze w domach, bez względu na to, jakim metrażem dysponowaliśmy. W ostatnich latach tendencja ta uległa zauważalnej zmianie. Pozostaje pytanie: czy na naszą korzyść?
Obecnie przyjęcia z okazji chrzcin czy komunii często swą oprawą coraz bardziej przypominają wesela – specjaliści z branży zauważają, że salę na tego typu przyjęcia trzeba rezerwować często z rocznym lub nawet dłuższym wyprzedzeniem. Podobnie jest w przypadku imprez urodzinowych dla najmłodszych – coraz więcej rodziców wyprawia im urodziny w salach zabaw czy kinach. Jednak czy przerzucenie odpowiedzialności i ogromu pracy przy organizowaniu przyjęcia na kogoś innego jest dla nas korzystne pod każdym względem?
Planowanie wstępne, czyli oprawa uroczystości
Przed nami przyjęcie, które musimy wyprawić. Zanim podejmiemy decyzję, czy chcemy je zorganizować sami, czy zlecić firmie zewnętrznej, zastanówmy się, czego właściwie będziemy potrzebować. Na ile osób ma być przyjęcie? Ile będzie wśród nich dzieci? Czy ma to być przyjęcie na zewnątrz czy jednak w budynku? Czym poczęstujemy gości? Czy przewidujemy jakieś atrakcje dodatkowe? Jeśli na przyjęciu mają być dzieci, warto rozważyć wynajęcie profesjonalnego animatora. Wcześniej musimy uwzględnić również wszystkie zakupy, których na pewno nie zrobimy na ostatnią chwilę. Powinniśmy więc sprawdzić ceny oraz to, w jakim miejscu znajduje się dany sklep – fajerwerki na przykład z pewnością dostarczą gościom niesamowitych wrażeń, ale nie damy radu zaplanować pokazu bez odpowiedniego przygotowania.
Gdy już posiadamy pewną wizję tego, jak ma nasze przyjęcie wyglądać, zestawiamy ją z budżetem i czasem, jakimi dysponujemy. Ograniczony metraż czy napięty grafik w pracy też nie zawsze sprzyjają naszym dobrym chęciom, a to, co przy czwórce gości wydaje się rozwiązaniem tańszym, przy ich potrojonej liczbie może stać się opcją znacznie droższą.
Restauracja vs catering
Jak wynika z raportu „Polska na talerzu 2015”, celebrowanie ważnych wydarzeń, jak chrzty czy urodziny, znajduje się na czwartym miejscu wśród najpopularniejszych odpowiedzi na pytanie, dlaczego jadamy w restauracji. Na wyższych pozycjach plasują się między innymi wygoda i oszczędność czasu. Jednocześnie warto zauważyć, że samodzielne przygotowanie przyjęcia w domu nie jest jedyną alternatywą dla restauracji – możemy przecież wynająć firmę cateringową, która za dodatkową opłatą sama dostarczy i ustawi potrzebne meble (stoły i krzesła), zastawę stołową (talerze, sztućce, szkła) oraz obrusy. Nam zostaje w takim wypadku posprzątanie mieszkania przed przyjazdem firmy, żeby przygotować przestrzeń na organizację przyjęcia, oraz posprzątanie po całej imprezie.
Przyglądając się cenom posiłku na osobę, warto zwrócić uwagę nie tylko na kwotę finalną, ale też na to, ile dań i przystawek się w nią wlicza, a także na to, w jaki sposób rozliczane są napoje (kawa, herbata, soki), alkohole i desery. Nie zapomnijmy też o uwzględnieniu w porównaniu kosztów opłaty na obsługę przyjęcia.
Oszczędzanie na co dzień
Z „Portretu finansowego Polaków 2015” dowiadujemy się, że z roku na rok rośnie grupa osób mogących sobie pozwolić na oszczędności, z których finansują późniejsze remonty, wakacyjne wyjazdy czy imprezy rodzinne. Stając przed wyborem zorganizowania uroczystości, warto dokładnie rozpisać potencjalne koszty w przeliczeniu na osobę, dodać do nich pozostałe plusy i minusy obu rozwiązań i dopiero wtedy podjąć decyzję. W niektórych przypadkach korzyścią okażą się zaoszczędzone złotówki, w innych – czas, który spędzimy z bliskimi.