Rożności

Jak nie zasuszyć kaktusa i innych sukulentów?

Nieważne, jak wiele osób powtarza, że sukulenty to żelazne rośliny, które ciężko uśmiercić! Niektórzy mają do tego po prostu talent. Jeśli więc zdarzyło Ci się już zabić niejedną roślinkę, koniecznie przeczytaj nasze porady.  Szczególnie teraz, gdy uprawa roślin doniczkowych staje się coraz modniejsza, a styl urban jungle króluje w naszych wnętrzach. A więc jak nie zasuszyć kaktusa i cieszyć się domową uprawą tych ciekawych roślin?

Wszystkie rośliny potrzebują wody

Kaktusy i sukulenty przystosowały się do życia w suchych i mocno nasłonecznionych środowiskach. W pustynnych warunkach, gdzie deszcz pojawia się rzadko, a po nim następują długie okresy bez opadów, nauczyły się magazynować wodę. Dlatego też pominięcie jednego, dwóch, a nawet trzech podlewań, nie stanowi dla nich problemu. Wręcz lubią, gdy ziemia w doniczce całkowicie przeschnie. Jednak, gdy wody brakuje przez dłuższy czas, sięgają po swoje zapasy. Zaczynają wręcz „zjadać” same siebie, robią się gąbczaste i wiotkie. To znak, że zapomnieliśmy o nich na zbyt długi czas.

Więc jak nie zasuszyć kaktusa i prawidłowo o niego zadbać?

Polecamy zacząć od tanich, łatwych do zdobycia okazów. Dzięki temu poznasz te rośliny i nauczysz się nimi opiekować bez obawy o to, że je zniszczysz. Następnie należy dobrać dla nich dobre stanowisko. Jako rośliny typowo pustynne kaktusy potrzebują dostępu do dużej ilości światła słonecznego. W półcieniu nie będą dobrze rosły. Koniecznie należy je jednak przyzwyczajać do słońca stopniowo. Młode kaktusy i te, które dopiero przynieśliśmy z ciemnego sklepu, mogą łatwo ulec poparzeniu.

Doniczki dla kaktusów i sukulentów powinny mieć zawsze otwory drenażowe we dnie. Należy je wypełnić specjalną, dedykowaną dla nich mieszanką ziemi zmieszanej z perlitem. Przy przesadzaniu do nowego podłoża należy sprawdzić stan korzeni. Jeśli roślina wytworzyła już dobry i zdrowy system korzeniowy, podlewamy je latem raz w tygodniu. Najlepiej tak, aby woda przepłynęła przez całą doniczkę i wypłynęła dołem. Zimą ograniczamy podlewanie. Wystarczy, gdy będziemy to robić co dwa, trzy tygodnie. Nie przedłużajmy jednak tego czasu. Kaktusy naprawdę potrzebują wody!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *