Jak radzić sobie z osuszeniem ścian, budynków z wilgoci bądź zalania?
Jak radzić sobie z osuszeniem ścian, budynków z wilgoci bądź zalania? To pytanie często jest zadawane. Najczęstszym powodem powstawania zawilgocenia jest niestety źle wykonana wentylacja pomieszczeń. Zbyt szczelne okna, drzwi i słaba wentylacja grawitacyjna to główne powody tworzenia się różnego rodzaju grzybów.
Ponadto do problemów z zawilgoceniem budynków zalicza się między innymi źle wykonana izolacja termiczna i izolacja pozioma przeciwwilgociowa. Problem ten zauważany jest przede wszystkim w starych budownictwach niemniej jednak problem ten można również zauważyć w nowych budynkach, gdzie woda nie nadąża odparować w chwili odebrania budynku do użytku.
Jak radzić sobie z osuszaniem budynków, pomieszczeń?
Osuszaniem budynków, mieszkań, ścian po zalaniu to długotrwały proces. Najważniejsze to znalezienie przyczyny zalania bądź wilgoci, usunięcie jej i zabezpieczenie przed ponownym powstawaniem. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z wilgocią oto one :
- Osuszanie podczerwienią – osuszanie ścian z wilgoci, po zalaniu czy osuszanie mieszkań jest możliwe za pomocą fal podczerwieni. Za pomocą odpowiedniego urządzenia, cząsteczki fal świetlnych kierowane są w zawilgocone miejsce, wówczas cząsteczki wody poprzez podgrzanie, ocieplają się i dochodzi do skroplenia. Poziom zawilgocenia się zmniejsza a my nie musimy skuwać płytek, zrywać tynków czy farb. Nieinwazyjny sposób na pozbycie się wilgoci. Warto skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty.
- Osuszanie pomieszczeń za pomocą dmuchaw i osuszaczy- kolejna metoda podobnie jak poprzednia jest nieinwazyjna. Polega ona na zastosowaniu odpowiedniego sprzętu i umieszczeniu go w miejscu najbardziej zawilgoconym. Opływ powietrza równomiernie rozprzestrzenia się po danej powierzchni przez co cząsteczki wody się skraplają.
- Preparaty do osuszania ścian, pomieszczeń ta metoda jest inna niż poprzednie, Wymaga już ingerencji odpowiednich preparatów chemicznych, które występują zazwyczaj w postaci żelu, kremu bądź pasty. Metoda ta wymaga od nas wywiercenia w ścianach otworów o średnicy około 5 cm oraz zaaplikowanie środka do jej wnętrza. Wodoodporne preparaty rozpowszechniają się przez kilka miesięcy tworząc warstwę hydrofobową. Wilgoć znajdująca się pod warstwą nie przenika do góry murów.
- Samoistne wysuszenie ścian metoda długotrwała lecz nie dająca pewności, że wilgoć zostanie usunięta. Jeżeli mieszanie, budynek zostaje poddany wietrzeniu może nastąpić wysuszenie lecz im dłużej wilgoć się utrzymuje tym szybciej powstają grzyby na ścianach.
Osuszanie ścian czy osuszanie budynków to nie jest proste zadanie. Należy to zrobić dobrze i warto skorzystać z porady specjalisty. W ten sposób oszczędzasz czas, pieniądze i nerwy.