Rożności

Jak zbudować relację ze swoim psem?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wszystkie psy znajomych chodzą za nimi wpatrzone w jak w obrazek? Dlaczego wracają na zawołanie albo w ogóle nie oddalają się od swoich opiekunów? Jak to możliwe, że tylko Twój po odpięciu smyczy zwiewa przed siebie, udając głuchego? I dlaczego jedyna komenda, jaka wydaje się znać to „kuchnia”? Podpowiadamy jak zbudować relację ze swoim psem.

Nie wszystkie psy są idealne!

Czy to możliwe, że tylko Twój pies zdaje się nie kochać swojego właściciela, podczas gdy inne wydają się być wesołymi i puchatymi kłębkami czworonożnej miłości? Otóż nie wszystkie psy zachowują się lepiej od Twojego. Choć bardzo możliwe, że zauważasz tylko te grzeczne, sam będąc na skraju wytrzymałości, próbując okiełznać swojego.

Otóż każdy pies ma swoje wady. Podobnie jak i ludzie. Możliwe, że ten grzeczny kundelek, którego widzisz codziennie, jak powoli drepcze obok nogi swojej starszej opiekunki, wieczorami wyjada jej śmieci z kosza. A pies znajomych, mimo że na spacerach wydaje się idealny, całymi dniami szczeka na przechodzących pod drzwiami sąsiadów.

Nie, Twój pies nie jest uparty, nie jest głuchy, a już z całą pewnością nie jest złośliwy! Po prostu brakuje Wam tego, co behawioryści nazywają relacją lub więzią. Tylko jak ja zbudować?

Jak zbudować relację z psem? Poznaj go!

Niezależnie od tego, czy mowa będzie o relacjach międzyludzkich, czy może tych z naszymi psami, to kluczem do sukcesu w budowaniu więzi zawsze jest poznanie. Tylko jak tu poznać psa nie wiedząc dokładnie jaki lubi kolor i co myśli o obecnej sytuacji na świecie? Otóż trzeba zagłębić się w jego psychikę. A psychika psa jest zgoła odmienna od naszej ludzkiej.

Czy wiesz, co motywuje Twojego psa? Co sprawia, że chce przy Tobie być i z Tobą współpracować? Większość opiekunów odpowiada, że jest to jedzenie. I rzeczywiście, przeważająca liczba psów kocha jedzenie ponad miarę. Choć smakołyki smakołykom nie zawsze są równe. Jeden czworonóg będzie wybrzydzał i wybierał tylko mięsne przekąski, podczas gdy inny jako nagrodę preferował będzie suchy chleb (oczywiście pamiętaj, że chleb to tylko przykład i nie karm nim psa zbyt często). Jednak cześć pupili wybierze zupełnie co innego. Niektóre będą kochały kontakt z człowiekiem i pochwały słowne lub głaskanie. Inne wybiorą zabawę ulubionymi zabawkami. Dowiedz się więc, co Twój pies lubi najbardziej. Zapewniając mu to, co kocha, rozpoczniesz budowanie z nim więzi na długie lata.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *