Kuchnia wygodna i praktyczna – kilka wskazówek i porad
Układ kuchni zależy od bardzo wielu czynników. Najważniejszym są chyba wielkość oraz wymiary pomieszczenia, ulokowanie odpływu/dopływu wody oraz punkt, gdzie możemy podpiąć kuchenkę do instalacji gazowej (no chyba, że ktoś ma elektryczną). Wbrew pozorom, nigdy nie jest łatwo rozplanować wszystkiego w kuchni w taki sposób, by nie wymagało to poprawek. Na szczęście w dążeniu do perfekcji mogą nam pomóc wskazówki i porady, które są zaskakująco nieskomplikowane i użyteczne. Poniżej zebraliśmy wszystkie te, które sprawdzają się najczęściej.
Podstawowe kwestie
Kształt oraz rozmieszczenie drzwi, okien i innych stałych elementów w kuchni to punkt podczas projektowania, którego nie sposób pominąć. Najważniejsze byśmy zastanowili się nad możliwościami jakie daje nam dany układ pomieszczenia, a także byśmy wyraźnie wyartykułowali jego wady. W kuchni najważniejsze są trzy szlaki, po których będziemy na pewno poruszać się wyjątkowo często (najlepiej rozplanować je na kształt trójkąta):
– lodówka
– kuchenka,
– kuchenka
– zlewozmywak,
– zlewozmywak
– lodówka.
Osoby zajmujące się projektowaniem wnętrz określają nawet minimalne i maksymalne odległości, jakie powinny dzielić poszczególne urządzenia w kuchni. Zapoznając się z takimi informacjami dowiadujemy się więc, że dystans pomiędzy lodówka a zlewem nie powinien przekraczać 2 metrów, ale też nie być mniejszy niż 120 cm. Te same odległości podawane są w przypadku szlaku kuchenka – zlewozmywak. Najdalej od siebie (minimalna odległość się nie zmniejsza) możemy ustawić kuchenkę i lodówkę. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią to w ramach kompromisu można zastąpić trójkątne rozmieszczenie, takim na kształt litery „L”.
AGD
Specyfika pomieszczenia kuchennego wymaga umieszczenia w nim kilku sprzętów, które decydują o jego odmiennym charakterze. Teoretycznie mamy tu całkiem sporą dowolność, jednak warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, by efekt końcowy był jak najbardziej zadowalający dla domowników. Najważniejsza jest chyba lodówka. Oczywiście jej rozmiar poniekąd determinuje wielkość kuchni. Jednak mając większą swobodę, przed zakupem należało by się zastanowić nad następującymi sprawami:- ile osób będzie z niej korzystać,- jak często robimy zakupy,- co zamierzamy w niej przechowywać,- jak dużo jedzenia przechowujemy i na ile dni gotujemy,- jak często organizujemy przyjęcia lub spontanicznie gościmy znajomych czy też rodzinę.Poza tym ważna jest także kuchenka lub jak kto woli płyta grzewcza. Jej wielkość zależy tu głównie od zapotrzebowania rodziny – im większa familia tym więcej garnków potrzeba na co dzień. Warto więc by wziąć to pod uwagę zamiast narażać się (i innych domowników) na niewygodę. Nie rezygnujmy także z piekarnika (choć zwykle wbudowany jest od w kuchenkę). By zaoszczędzić czas i pieniądze warto również zastanowić się nad zmywarką. Jej wielkość determinują głównie ilość brudnych naczyń, jakie generujemy każdego dnia oraz fakt, że by bez problemu móc ją użytkować potrzeba minimum 1 metra wolnej przestrzeni przed jej drzwiczkami.
Ergonomia
By wszystkim było wygodnie, a gotowanie stanowiło przyjemność warto również zwrócić uwagę na:
– wysokość na której będzie znajdował się blat,
– wygodę dostępu do artykułów w szafkach,
– rozwiązania ułatwiające utrzymanie porządku w szufladach i szafkach,
– częstotliwość używania danych produktów lub przedmiotów i rozmieszczenie ich w taki sposób, by dostęp był jak najbardziej komfortowy,
– oświetlenie miejsc pracy (zlewu, blatu i kuchenki / płyty grzejnej).
Materiał przygotowany we współpracy z portalem WTwojejKuchni.pl