Rodzaje noży i ich wykorzystanie w terenie
Rożności,  Podróże

Rodzaje noży i ich wykorzystanie w terenie

Czy nóż survivalowy jest niezbędny? Jakie są rodzaje noży używanych w terenie? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru noża dla siebie? Jakich zasad przestrzegać, korzystając z noża?

Jeśli jesteś turystą i wybierasz się w teren, powinieneś mieć ze sobą podstawowe wielozadaniowe narzędzie, jakim jest nóż i to niezależnie od tego, czy idziesz w góry, do lasu czy w inne okoliczności przyrody. Może się przydać w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Szeroki wybór noży survivalowych znajdziesz w sklepie: http://www.hobby4men.com/noze-scyzoryki-i-maczety/noze.

Czy nóż survivalowy jest potrzebny?

Najważniejszym elementem wyposażenia każdego prawdziwego survivalowca, a także turysty oprócz odpowiednich butów jest nóż. Jest to podstawowe narzędzie, które powinno się zabierać w teren. Nóż jest całkowicie niezbędny. Żeby dobrze służył, powinien być w miarę uniwersalny, choć tak naprawdę nie ma noża, który nadaje się do wszystkich zastosowań. Bardzo trudno go jednak zastąpić jakimś innym narzędziem, gdyż odpowiednio dobrany do naszych potrzeb nóż survivalowy może spełniać wiele funkcji. Jego przykładowe zastosowania w terenie to: cięcie drewna potrzebnego do rozpalenia ogniska czy zbudowania szałasu, karczowanie zarośli, narzędzie do naprawy, podważania, piłowania itp. Nóż powinien być dostosowany do naszych konkretnych potrzeb.

Rodzaje noży używanych w terenie

Główny podział noży to ten na noże składane i z głownią stałą.

  • nóż składany

Ten rodzaj noża zajmuje mało miejsca, nie jest konieczne posiadanie pokrowca (można go przypiąć do paska) i jest wygodny w nagłych sytuacjach. Wygodnie się go nosi, a przede wszystkim dyskretnie.

  • nóż z głownią stałą

Z kolei ten rodzaj noża jest wytrzymały, odporny za zabrudzenia i bezpieczny w użytkowaniu. Takie noże są dużo wytrzymalsze niż składane, ponieważ te drugie stosunkowo łatwo uszkodzić podczas czynności takich jak cięcie czy podważanie. Noże z głownią stałą są bezpieczniejsze, gdyż są noszone w pochwie, a nóż składany zawsze może się przypadkowo otworzyć i zranić posiadacza. Ten rodzaj noży posiada zazwyczaj dużo wygodniejszą rękojeść.

Do zastosowań typowo survivalowych lepszy zatem będzie nóż z głownią stałą. Składany przyda się do codziennego użytku w warunkach typowo miejskich.

Noże ponadto dzieli się ze względu na: rodzaje geometrii głowni (bowie, drop point, clip point, tanto, spear point, dagger, karambit), rodzaje krawędzi tnących (plain – ostrze gładkie, serrated – ząbkowane , combo – częściowo ząbkowane), rodzaje szlifów (płaski pełny, płaski częściowy, wklęsły, wypukły, dłuto, szlif zerowy), rodzaj wykończenia i powłoki ochronnej (wykończenia: półmat, lustro, stonewash, beadblast; powłoki: lakiernicze, oksyda, hard chrome, parkeryzacja, Epoksy powder, Black teflon, Black Ti, Boron carbid, DLC).

Jak wybrać nóż do stosowania w terenie?

Jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem odpowiedniego noża, tj.: czy ma to być nóż składany czy z głownią stałą, jaką grubość, długość i geometrię ma mieć głownia, z jakiej stali powinien być wykonany nóż, jaka powinna być rękojeść i jaką pochwę wybrać (skórzaną czy syntetyczną).

O nożach składanych i z głownią stałą piszemy wyżej.

Grubość i długość głowni

Nóż o grubości głowni ponad 5 mm zazwyczaj klinuje się w ciętym materiale, zwłaszcza gdy jest to głębsze cięcie. Warto wiedzieć, że właściwości tnące noża wynikają nie z grubości głowni, ale pola przekroju poprzecznego i geometrii szlifu.

Długość głowni wybiera się w zależności od potrzeb. Ten parametr decyduje bowiem o poręczności noża i wygodzie jego noszenia. Im dłuższy nóż, tym mniej wygodny. Uważa się, że optymalna długość noża składanego wynosi ok. 7,5-10 cm, a noża z głownią stałą do 15 cm (dłuższe noże nie są zbyt wygodne w noszeniu). Jednak jeśli nóż ten ma służyć np. do cięcia drewna, to powinien mieć co najmniej 15 cm. Z kolei do karczowania zarośli czy budowy szałasu przyda się nóż o głowni ponad 20 cm. Jak zatem widać, długość głowni uzależniona jest od przeznaczenia noża.

Geometria głowni

Istnieje wiele rodzajów szlifów noży. Najważniejsze są jednak dwie zasady dotyczące wyboru szlifu. Po pierwsze, im większe jest pole przekroju poprzecznego, tym większa wytrzymałość noża na naprężenia boczne. Po drugie, im wyżej na płazach głowni sięga szlif, tym lepsze właściwości tnące noża.

Rodzaj stali

Istnieją dwa rodzaje stali – nierdzewna i węglowa. Ta pierwsza jest wytrzymała i nie kruszy się, dobrze się ją ostrzy, ale dość szybko się tępi. Rdzewieje dużo wolniej niż węglowa. Z kolei stal węglowa jest bardzo twarda i trudno się ją ostrzy, ale dłużej zachowuje ostrość. Rdzewieje szybciej niż nierdzewna.

Rękojeść

Wyróżnia się następujące rodzaje rękojeści: full tang (głownia i rękojeść stanowią całość), hidden tang (głownia wchodzi głęboko w rękojeść) i short tang (głownia jest przymocowana do rękojeści – wkręcona lub przytwierdzona). Ten ostatni rodzaj uważa się za najgorszy, choć lepiej kupić dobry short tang niż słabej jakości full tang.

Pochwa

Skórzana pochwa nie jest odporna na warunki atmosferyczne – nie jest to odpowiedni wybór dla osób uprawiających sporty wodne i zapalonych survivalowców. Z kolei pochwa syntetyczna jest odporna na wilgoć, ale niestety także niezbyt sztywna i łatwa do przecięcia.

Najważniejsze zasady dotyczące noża survivalowego

Oto kilka najważniejszych zasad korzystania z noża survivalowego:

  • Należy dbać o czystość noża.
  • Nigdy nie należy wbijać go w ziemię.
  • Nie należy pożyczać swojego noża.
  • Nie powinno się go nosić luzem w plecaku.
  • Nóż zawsze nosi się w kaburze/pochwie.
  • Nożem survivalowym się nie rzuca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *