Sejf gabinetowy czy sejf biurowy – jakie są różnice?
Rożności

Sejf gabinetowy czy sejf biurowy – jakie są różnice?

Dla laika różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami sejfów może być nieznaczna. Warto na początku zaznaczyć, że sejf biurowy również nosi nazwę sejfu domowego. Dzieje się tak za sprawą jego zastosowania.

Sejfy, których przeznaczenie jest bardziej domowe, są z reguły mniej bezpieczne, natomiast mogą posiadać zamki elektroniczne. Wtedy dostęp do takiego sejfu może mieć więcej osób, co dla jednych może być atutem.

Drugi wariant, czyli sejf gabinetowy jest wytrzymalszy oraz bardziej odporny. Jego przeznaczeniem jest przechowywanie ważnych dokumentów lub innych wartościowych rzeczy w miejscu pracy. W związku, z czym dostęp posiadać może tylko jedna osoba.

To, który sejf wybrać? Który jest lepszy? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich specyfikę.

Sejf gabinetowy to sejf, który ma takie cechy:

  1. Posiada lepsze zabezpieczenie od sejfu biurowego.
  2. Mniej funkcji niż sejf domowy.
  3. Może być również ognioodporny.
  4. Jest mniejszy od sejfu domowego.
  5. Posiadać może dodatkowe certyfikaty bezpieczeństwa.

Sejf domowy czy też biurowy ma takie cechy jak:

  1. Jest stosunkowo tańszy od sejfów gabinetowych.
  2. Może posiadać więcej funkcji np.: zamek elektryczny.
  3. Może osiągać większe rozmiary kosztem zabezpieczenia.

Ważnym aspektem sejfów jest ich zabezpieczenie, czyli jakie certyfikaty posiadają.

Jaki sejf wybrać – gabinetowy czy biurowy?

Na pytanie, kto powinien kupić taki sejf, odpowiedź może być wieloznaczna. Głównie zależy to od konkretnych potrzeb użytkownika. Stąd też warto głęboko się zastanowić, po co nam kasa pancerna? Czy faktycznie jest potrzebna aż tak wytrzymała?

Warto wtedy odpowiedzieć sobie na poniższe pytania, aby dopasować wybór idealnie do własnych potrzeb:

  1. Co chcę przechowywać w sejfie?

Głównie pytanie dostarcza nam informacji na temat wielkości sejfu. Jeśli w przyszłości chcielibyśmy przechowywać dzieła sztuki, to sejf o małych wymiarach może okazać się kulą u nogi. Jeśli chcemy przechowywać tam tylko dokumenty, to ile ich tak właściwie będzie? Może w środku będą przechowywane stare zabytki, których rozmiar jest ogromny?

Im bardziej precyzyjna odpowiedź, tym lepiej dopasowany rozmiar sejfu.

  1. W jakim celu będę przetrzymywać te rzeczy?

W zależności czy jest to firma, czy użytek osobisty lub też depozyt różnica może być diametralna.

Hotel może przetrzymywać dokumenty od innych klientów za dodatkową opłatą. Ich zguba może kosztować nie tylko finansowo, ale również wizerunkowo. Warto wybrać jak najlepsze zabezpieczenie.

Firma, która leży niedaleko fabryki hutniczej, może również doznać wypadku spowodowanego spłonięciem firmy. Wtedy warto rozważyć kupno sejfu wytrzymałego na ogień.

Im więcej prawdopodobnych przypadków, tym wytrzymalszy powinien być sejf. Wtedy warto rozważyć taki z kilkoma certyfikatami bezpieczeństwa.

  1. Jak wartościowe są rzeczy, które tam przetrzymuje?

To znaczy, ile jesteśmy w stanie zapłacić za rzeczy, które będą przetrzymywane w sejfie?

Za niektóre elementy można zapłacić nawet 200 tysięcy, a niektóre są po prostu bezcenne jak np.: dokumenty, pamiątki, zabytki.

Jeśli trzymane tam rzeczy, będą służyły tylko do zabezpieczenia swoich oszczędności lub sejf ma być dodatkiem prywatności, warto rozważyć tańszy wariant.

Znając odpowiedź na te pytania, mniej więcej rysuje się, jaki konkretny sejf należy kupić. W zależności od tego, jakie wypadki mogą się wydarzyć, warto rozważyć dodatkowe elementy np.: ognioodporny czy odporny na włamania.

Który wariant jest lepszy?

Jeśli chronione rzeczy mają dla nas ogromny sentyment, jednak i tak zamierzamy przechowywać je w domu – sejf biurowy wystarczy.

Jeśli jesteśmy dobrze prosperującą firmą, a przechowywane dokumenty mogą spowodować jej upadek, lepszym rozwiązaniem jest sejf gabinetowy wraz z certyfikatem antywłamaniowym.

Jeśli pracujemy w hotelu, warto rozważyć wariant pośrodku, natomiast z certyfikatem ognioodpornym.

Stąd też wybór sejfu w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z sejfami www.sejfexpert.pl oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *