Rożności

Terapia dla par. Kiedy warto z niej skorzystać?

Terapia dla par lub terapia małżeńska. To tematy, które często przychodzą nam na myśl, gdy nie układa się w związku. Niestety nadal niewiele osób ma odwagę skorzystać z psychoterapii.

Terapia dla par – najczęstsze powody zgłaszania się do poradni

Większość par zmagających się z kryzysem długo zwleka z przyznaniem, że w związku źle się dzieje. Niewątpliwie trudno bowiem przyznać, że idealne życie, na które miało się nadzieję, nagle sypie się jak domek z kart. Że wszystkie wcześniej podjęte próby ratowania związku okazały się nieskuteczne. Miało być przecież tak idealnie, prawda?

Powodów zgłaszania się na terapię jest wiele. Do najczęstszych należą jednak te następujące:

Czy warto ratować związek na terapii małżeńskiej?

Jak to mówią, do tanga zawsze trzeba dwojga. Do podjęcia decyzji o terapii również. To pierwszy krok do tego, żeby ustalić wspólne cele. Szybka decyzja to też dobry wyznacznik tego, że terapia rzeczywiście może przynieść pożądane efekty. Im dłużej para pozostaje w konflikcie, tym bardziej i silniej utrwalają się szkodliwe nawyki. Komunikacja staje się coraz gorsza i coraz mniej efektywna. Częstsze są kłótnie i wybuchy złych emocji. Jak w takiej chwili pomóc może psychoterapeuta?

Celem terapii kierowanej do par (niezależnie od formalnego statusu związku czy orientacji seksualnej partnerów) jest poprawienie komunikacji interpersonalnej. W przyjaznej i spokojnej atmosferze obie osoby mogą wyrazić swoje emocje, potrzeby i obawy. Terapeuta czuwa zaś nad tym, by odbywało się to w atmosferze szacunku i wzajemnego zrozumienia. Nabyta wiedza i nowo poznane możliwości komunikacyjne mogą uratować związek. Lub doprowadzić do obopólnego rozstania. Wszystko zależy w końcu od Was samych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *