Parasol ogrodowy
Rożności

Uciekając przed upałami: parasole ogrodowe

Gdy lato w pełni, dobry parasol to podstawa. Jest szczególnie przydatny w młodych ogrodach, w których drzewa i krzewy są jeszcze nierozrośnięte i nie dadzą nam schronienia przed słońcem. Nieoceniony będzie także na tarasach i balkonach, w których trudno o inne zacieniacze.

Parasole ogrodowe można kupić w sklepach z wyposażeniem ogrodów, w marketach budowlanych, a w szczycie sezonu: nawet w supermarketach. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób wybierać parasol ogrodowy: na co zwrócić uwagę i jak dobrać model odpowiedni do naszych potrzeb?

Parasol ogrodowy chroni przed nadmiarem słońca, insektami i nieprzyjemnymi podmuchami wiatru. Nawet najlepszy parasol ogrodowy jednak nie będzie chronił przed ulewami – niechybnie zacznie przeciekać. Dlatego, gdy zrywa się wiatr zwiastujący burzę, należy go złożyć. Składanie parasola na czas burzy ma też inną ważną funkcję: rozłożona czasza działa jak spadochron. Łatwo się unosi pod wpływem wiatru i może uszkodzić znajdujące się w pobliżu sprzęty, w szczególności okna. Przy dużym nieszczęściu, może tez stanowić zagrożenie dla przebywających w pobliżu osób.

Parasol ogrodowy
Parasol ogrodowy dopasowany kolorystycznie do mebli ogrodowych

Sprawdź jakość materiałów konstrukcyjnych

Szukając dobrego parasola ogrodowego, zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału uszyta została czasza oraz jak wygląda stan szwów. Czy są grube, mocne, czy naszym zdaniem wytrzymają długotrwałe naprężenie? Czy materiał jest wodoodporny, czy nie wyblaknie pod wpływem długotrwałego wystawienia na słońce? Ważny jest też stelaż. Obecnie prawdziwy renesans przeżywają parasole ogrodowe na drewnianym stelażu. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy zastosowanie drewna w konstrukcji parasola obniża jego wytrzymałość. Praktyka pokazuje, że decydujący jest tutaj odpowiedni projekt, jakość połączeń elementów konstrukcyjnych oraz sposób przygotowania drewna.

Parasol ogrodowy
Rozłożysty parasol o heksagonalnym kształcie,
zapewnia skuteczną ochronę przed nadmiarem słońca

Parasole o stelażu metalowym różnią się natomiast od drewnianych sposobem konserwacji. O ile parasole z aluminiowych rurek wzmocnionych stalą nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, o tyle drewno jest już niestety czasochłonne. Konieczne jest regularne usuwanie zanieczyszczenia z drewna i lakierowanie go. Tylko w ten sposób unikniemy zagnieżdżanie się korników w jego strukturze. Zima, parasol drewniany powinien być obowiązkowo chowany do suchego pomieszczenia z nienachalnym ogrzewaniem. Dodatkowo, drewno należy też olejować. Dotyczy to szczególnie parasoli wykonanych z gatunków egzotycznych. Olej ochrania barwę drewna i stanowi dodatkową warstwę impregnującą, chroniącą przed wnikaniem wilgoci oraz przed niszczącym działaniem promieniowania słonecznego.

Parasol ogrodowy
Na zdjęciu: aluminiowy parasol ogrodowy, źródło fot. Ogrodosfera

Wybieramy najlepszy kolor

Jedną z najbardziej istotnych kwestii w wyborze parasola ogrodowego jest kolor. Szukając dobrego koloru, postarajmy się przede wszystkim dopasować go do elewacji budynków zlokalizowanych na posesji oraz do mebli, huśtawki, kwiatów, dodatków i innych elementów wyposażenia ogrodu. Pamiętajmy przy tym, że kolor parasola wpływa na kolor światła rozproszonego pod czaszą. Poza tym, niektóre kolory nagrzewają się w słońcu szybciej niż inne. Modne ostatnio białe czasze niestety nie osłonią nas przed nadmiarem światła jak parasole ciemne: granatowe, czarne, ciemnozielone lub brązowe. Z drugiej jednak strony, biel, kość słoniowa, kolor ecru lub beżowy niesamowicie dodaje uroku, delikatności i stylu każdemu ogrodowi. Jasne parasole wyglądają szczególnie atrakcyjnie w otoczeniu gęstej roślinności. Rozświetlają ciemniejsze zakątki ogrodu. Białe parasole, szczególnie te z drewnianym stelażem podkreślają urok aranżacji utrzymanych w stylu skandynawskim i manirystycznym.

Parasol ogrodowy
Najpopularniejsze ostatnimi czasy są parasole utrzymane w jasnych barwach.
Na zdjęciu: model drewniany, z centralną nóżką, z czaszą w kolorze białym.

Kupując parasol o jasnym zabarwieniu musimy liczyć się z tym, że będzie on brudził się szybciej niż inne. Na szczęście jednak, czasze parasoli produkowane są z materiałów, które łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy odrobina detergentu, bieżąca woda i szmatka, aby skutecznie je odświeżyć. Z drugiej strony, nie warto kupować ciemnych parasoli kierując się tylko i wyłącznie względami estetycznymi. Parasole w mocnych, ciemnych barwach powinny być zawsze wkomponowywane w aranżację w przemyślany sposób. Niezwykle łatwo tutaj o sytuację, w której parasol przytłacza otoczenie swoim wizualnym wymiarem. Dodatkową wadą ciemnych parasoli jest to, że łatwo przyciągają komary.

Jaka powinna być wielkość parasola ogrodowego?

Kiedy mamy już za sobą wstępne określenie modelu i koloru parasola, pomyślmy nad tym, jaka wielkość będzie dla nas optymalna. Wszystko tutaj zależy od miejsca, w którym ma znajdować się nasz parasol. Nie można dopuścić, aby parasol zaczepiał o drzewa, krzewy, meble lub ściany budynku. Nie można także doprowadzić do sytuacji, w której nie wszyscy nasi goście, zaproszeni do stołu z parasolem znajdą pod nim cień.

Jeśli ma zawisnąć nad leżakiem lub nad ogrodowym kojcem dla dziecka, wówczas wystarczająca będzie średnica ok. 1,5 do 2 metrów. Jeśli jednak pod parasolem ma znajdować się rozłożysty narożnikiem ze stolikiem i dodatkowymi fotelami lub jeśli ma być to zestaw obiadowy na kilka osób, wówczas koniecznie trzeba założyć, że parasol nie może mieć średnicy mniejszej niż 3,5 m.

Parasol ogrodowy
Na zdjęciu: parasol ogrodowy na nóżce bocznej

Kotwienie

Parasole ogrodowe, ze względu na swoje rozmiary, potrzebują stabilizacji. Najpopularniejsze sposoby utrzymania parasola w ryzach to zakupienie podstawy z betonu lub stojaka. Stojak może być wykonany z drewna lub z aluminium. Do mniejszych parasoli stosuje się też zbiorniki plastikowe (które następnie są wypełniane wodą). Często stojaki są dołączane do zestawu, razem z parasolem.

Nieco bardziej czasochłonne jest kotwienie parasola poprzez wbicie w ziemię i zabetonowanie jego nóżki. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy parasol ma stanąć na żywym podłożu, czyli w ogrodzie, a nie na tarasie lub balkonie. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy rezygnujemy z częstych zmian w aranżacji ogrodu.

Parasol ogrodowy
Parasol ogrodowy zakotwiczony w ścianie

Problem kotwienia parasola w ogrodzie znika, gdy mamy do czynienia z modelem mocowanym na ścianie. Modele przytwierdzane do barierki lub ściany, wyposażone w boczny wysięgnik, są niezwykle praktyczne. Zapewniają oszczędność miejsca, można postawić je niemal w każdym miejscu. Świetnie sprawdzają się w przestrzeniach uznanych za trudne: wąskich balkonach lub w takich zestawieniach, gdzie ustawienie parasola centralnie nam meblami nie byłoby możliwe. Dodatkową zaletą jest w tym przypadku szeroka możliwość manipulowania kątem nachylenia czaszy.

Akcesoria dodatkowe

Z czasem warto zadbać o akcesoria dodatkowe, przydatne w użyciu razem z parasolem. Latem szczególnie ciekawie wyglądają lampki zawieszone na wewnętrznej części stelażu parasola. Mogą to być zarówno lampiony na dalekowschodnią modłę, zwisająca poniżej czaszy parasola lub halogeny zainstalowane ściśle na stelażu.

W czasie chłodniejszych wieczorów przydatne będą ogrzewacze, czyli specjalne lampy, znane z ogródków restauracyjnych. Jest to świetna alternatywa dla kominków murowanych.

Parasole ogrodowe
Ogrzewacze pozwalają wydłużyć czas spędzany w ogrodzie do późnych godzin nocnych

W sklepach też dostępne są moskitiery rozpinane na całym obwodzie czaszy. Zwisając luźno, tworzą skuteczną ochronę przed muchami, komarami i innymi insektami, które skutecznie obniżają komfort przebywania na świeżym powietrzu latem.

Podsumowanie

Parasol ogrodowy to rzecz bardzo przydatna w młodych ogrodach i na wysoko usytuowanych tarasach i balkonach. Ochrania przed nadmiarem słońca, wiatrem. Jeśli jest odpowiednio dobrany, poprawia wymiar estetyczny całej posesji lub balkonu. Kupując parasol, sprawmy, aby był to zakup udany: kluczowa jest tutaj dobra jakość materiałów, konstrukcji i szycia, a także dopasowanie parasola do otoczenia.

Więcej inspiracji na filmie:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *