Uprawa malin w ogrodzie
Rożności

Uprawa malin w ogrodzie

Malina – Rubus idaeus, to bardzo popularny oraz zdrowy owoc, który uwielbiają nie tylko dorośli ale i dzieci. Ten krzew owocowy, wymaga pielęgnacji oraz nakładów naszej pracy, jednak warto wiedzieć, że odwdzięczy się wysokim oraz niezwykle smacznym plonem. Jak uprawiać oraz pielęgnować maliny?

Malina

Krzew maliny dorasta zazwyczaj do około 2 – 2,5 metra wysokości. Dodatkowo w zależności od odmiany krzewu, kwitnie on od maja do sierpnia. Obecnie w uprawie często spotyka się letnie maliny, czyli nie powtarzające kwitnienia i jesienne maliny, powtarzające kwitnienie. Warto wiedzieć, że maliny letnie owocują na pędach dwuletnich, z kolei odmiana jesienna na pędach jednorocznych oraz dwuletnich. Maliny letnie przycinamy jesienią lub wiosną. Pędy malin jesiennych przycina się tuż przy ziemi po ostatnim jesiennym owocowaniu. Niewycięte pędy będą owocowały w następnym roku, jednak zazwyczaj plon jest znacznie słabszy.

Sadzenie malin

Maliny sadzi się jesienią, od końca października do połowy listopada oraz wiosną. Krzewy powinny być posadzone w odległości od siebie o około 0,5 m, na głębokości około 20-30 cm. Warto mieć na uwadze, że maliny lubią ciepłe, przewiewne oraz nasłonecznione miejsca. Odpowiedni wybór stanowiska może uchronić krzewy przed chorobami grzybowymi. Dodatkowo krzewy malin są mrozoodporne, większość odmian może być sadzona w chłodniejszych regionach naszego kraju.

Krzewy malin nie mają specjalnych wymagań dotyczących gleby, jednak preferują podłoża próchnicze, żyzne o lekko kwaśnym odczynie ph 5,5 – 6,5, średnio wilgotne. Aby cieszyć się dużym oraz słodkim plonem należy unikać sadzenia krzewów malin na glebach suchych, piaszczystych oraz okresowo podmokłych, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Nawożenie, podlewanie i odchwaszczanie krzewów malin

Podlewanie krzewów to najważniejsza czynność w uprawie tych owoców.  Jest ono jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, które znacznie wpływa na wielkość malin oraz ich smak. Przy większych uprawach czy plantacjach, dobrym rozwiązaniem zainstalowanie systemów nawadniających.

Nawożenie malin jest niezwykle ważne, aby zebrać smaczne owoce i dorodne owoce. Krzewy doskonale reagują na nawożenie organiczne, które można wykonać przed posadzeniem rośliny. Warto wiedzieć, że przy dokarmianiu malin nawozami mineralnymi, wiosną oraz na początku lata najlepiej stosować nawozy azotowe o wolnym działaniu, natomiast potem nawozy fosforowe oraz potasowe.

Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem jest odchwaszczanie krzewów malin. Na plantacjach bardzo często stosuje się herbicydy, kolei w przydomowych uprawach wystarczy ręczne, regularne usuwanie chwastów. Dobrym rozwiązaniem w uprawie malin jest ściółkowanie w rzędach, zabieg ten ogranicza wyparowywanie wody oraz zapobiega zachwaszczaniu.

Choroby malin

Często występującymi chorobami na krzewach malin, jest szara pleśń, zamieranie pędów i antraknoza. Z kolei szkodniki, które atakują te rośliny to: kistnik malinowiec, który powoduje robaczywienie owoców, mszyce -na pędach i liściach oraz kwieciak malinowiec, który uszkadza pąki kwiatowe.

Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy – największym portalem ogrodniczym w Polsce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *