we vibe wow tech Yctkj1CmGRw unsplash
Rożności

Uzależnienie od seksu. Jak się objawia i jak je leczyć?

Uzależnienie od seksu to temat dość kontrowersyjny. Wielu z nas w końcu powie, że seksu nigdy dość. Jednak ten rodzaj zaburzenia rzeczywiście znajduje się w klasyfikacjach zaburzeń psychicznych. Przyjmuje się, że cierpi na nie nawet 8% społeczeństwa, w tym również kobiety. Jak się objawia i czy można je leczyć?

Czym dokładnie jest uzależnienie od seksu?

Psychologia definiuje ten rodzaj uzależnienia jako kompulsywną potrzebę oddawania się czynnościom natury seksualnej. Dla wielu osób taka kompulsja może być niebezpieczna i powodować poważne trudności w związkach, a także w zwykłym życiu codziennym. Podobnie jak uzależnienie od środków psychoaktywnych, takich jak alkohol czy narkotyki, może odbijać się na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym oraz na ogólnej jakości  życia.

Zazwyczaj osoby dotknięte tego typu uzależnieniem mają wielu partnerów seksualnych, choć nie jest to regułą. Zaburzenie może się też objawiać jako kompulsywna potrzeba częstej masturbacji, oglądania pornografii lub obsesyjne myśli i fantazje o charakterze seksualnym.

dainis graveris KU NTjlJovE unsplash

Czy kompulsywne zachowania seksualne można leczyć?

Cierpiący na uzależnienie od seksu są zazwyczaj mistrzami w ukrywaniu swoich zachowań.  Często kłamią i oszukują najbliższych. Rodzina, partnerzy, a nawet wieloletni małżonkowie nie zdają sobie wówczas sprawy ze skali problemu. Dlatego tez uzależnieni rzadko zgłaszają się na terapię. Do tego trudno im uwierzyć, jak nieleczone traumy z okresu dorastania, mogą mieć wpływ na ich aktualne życie i problemy. Doświadczają raczej frustracji i irytacji, często określają swoje życie jako nudne, puste i pozbawione sensu. Przejawiają dużo objawów, które moglibyśmy opisać jako depresyjne.

Profesjonalny terapeuta leczyć więc będzie nie samo uzależnienie, ale leżące u jego podstaw stresogenne doświadczenia. Mogą to być nieprzepracowane traumy rozwojowe, traumatyczne doświadczenia związane z seksem, zaburzone style przywiązania czy zaburzania lękowe i depresyjne. W zależności od przyczyn i tego, jak uzależnienie przejawia się w codziennym życiu pacjenta, terapia może wyglądać różnie. Czasem wprowadzane są do niej również leki przeciwlękowe i regulujące nastrój.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *