Wybieramy materac do spania
Rożności

Wybieramy materac do spania

W dobrych sklepach z materacami do spania wybór jest ogromny, jednak wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze: materacy lateksowy czy może lepiej sprężynowy? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy człowiek jest inny i potrzebuje materaca dopasowanego do swoich potrzeb. Jak wybrać dobry materac?

Materac lateksowy czy sprężynowy?

Materaca do spania nie wybieramy codziennie, dlatego warto odpowiednio przemyśleć swój wybór. Bez względu na to, czy będzie to materac sprężynowy, lateksowy czy inny, warto zadbać o to, aby był to materac wykonany z wysokiej jakości materiałów. Polecamy zwłaszcza Expert Snu, to dobry sklep z materacami i łóżkami w Dębicy. Expert Snu jest oficjalnym dystrybutorem materacy produkcji M&K Foam Koło. To polski producent z wieloletnim doświadczeniem, którego materace są znane z wysokiej jakości wykonania. Wygodny i dobry materac musi mieć wysokiej jakości wypełnienie – to może być wkład sprężynowy, pianka lub kilka rodzajów pianki, lateks czy inne materiały. Każdy z tych materacy będzie miał nieco inną budowę i przez to będzie powodował inne ułożenie ciała. Najbardziej klasyczne działanie mają bez wątpienia materace sprężynowe i to właśnie one są wciąż najbardziej popularne i wszechstronne, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie. Takie materace przeszły wiele zmian, bo dzisiaj w sklepach znajdziemy przede wszystkim materace ze sprężynami kieszeniowymi nowej generacji, podczas gdy jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostępne były wyłącznie materace ze sprężyną typu bonellowego, która była znacznie większa i bez porównania bardziej sztywna. W branży produkcji materacy wiele się jednak od tamtej pory zmieniło i dzisiaj wybór materacy jest znacznie większy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Najczęściej jednak wybór jest między materacem lateksowym, a sprężynowym.

Materac lateksowy – czym się charakteryzuje i dla kogo to dobry wybór?

Materace zrobione z lateksu mają wiele zalet, które czynią je bardzo higienicznymi i wygodnymi produktami do spania. Lateks w wypełnieniu materacy jest najbardziej higienicznym materiałem, jaki można zastosować do produkcji tego typu wyrobów. Spośród wszystkich materiałów bez wątpienia najlepszy jest lateks naturalny, powstający w 100% z żywicy drzewa kauczukowego. Jednak cena takich materacy jest zwykle dość wysoka i potrafi dosłownie zwalić z nóg. Jednak może warto w to zainwestować? Lateks naturalny jest bardziej ekologiczny od mineralnego, jednak pod względem właściwości i parametrów różnica nie jest aż tak bardzo widoczna. Lateks w materacach ma otwartokomórkową strukturę, co oznacza, że w jego powierzchni można znaleźć korytarze powietrzne. W ten sposób lateks radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, chroni przed rozwojem bakterii, grzybów, pleśni. Otwartokomórkowa struktura sprawia też, że materac nie gromadzi kurzu. Dlatego materace lateksowe są polecane zwłaszcza dla alergików czy osób nadmiernie się pocących. Nie ma bardziej higienicznego materiału w materacach niż lateks.

Jakie jeszcze właściwości ma ten surowiec? Trzeba wiedzieć, że oprócz wysokiego poziomu higieniczności i wysokiej żywotności, lateks w materacach daje też bardzo dobre, zdrowe podparcie dla ciała. Lateks w naturalny sposób stara się dopasować do specyfiki ciała i pozycji (chociaż w nieco inny sposób, niż na przykład pianka), przez co sprawia, że kręgosłup układa się w naturalny i zdrowy sposób. Materac lateksowy ‘pracuje’ też dynamicznie, szybko reaguje na zmianę pozycji, więc to dobry wybór dla każdego, kto często lubi zmieniać pozycję. W porównaniu do materacy lateksowych sprężyny są bardziej sztywne i stabilne, jednak znacznie mniej elastyczne. Co zatem warto wybrać? Przyjrzyjmy się teraz dla odmiany materacom sprężynowym.

Czym charakteryzuje się materac kieszeniowy?

Nie każdy lubi materace lateksowe. W takiej sytuacji można spróbować alternatywy w postaci materacy ze sprężynami. Sprężyny w materacu to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj wypełnienia w materacach na świecie. Dobrej jakości materac sprężynowy może zapewniać zdrowy i komfortowy sen, a przy tym jest stosunkowo tani w porównaniu do materacy z pianki czy lateksu. Czym się takie materace do spania charakteryzują? Dla kogo będzie to dobry wybór? Materace sprężynowe są na rynku od wielu lat, jednak w branży materacy i innych produktów do spania, wszystko nieustannie się zmienia. Materace sprężynowe dają dobre punktowe podparcie dla ciała, są stabilne, stosunkowo tanie, zwykle nieco twardsze. Dają sprężynujące podparcie i dobrze wspierają każdy centymetr ciała dzięki punktowemu oddziaływaniu. Taki materac sprawdzi się dla osoby lubiącej spać na plecach, dla kogoś o cięższej masie ciała, dla miłośników spania na plecach i fanów twardszych materacy.

Kiedy wybrać materac kieszeniowy?

Materace kieszeniowe są niezwykle uniwersalne, takie wyroby są dostępne w różnych wersjach i konfiguracjach. Zwróć uwagę, chociażby na materace sprężynowo-lateksowe, sprężynowo-piankowe czy inne hybrydowe połączenia. Tego typu nowoczesne materace do spania są polecane dla dorosłych i dla nastolatków (jednak nie dla bardzo małych dzieci, bo sprężyny mogą zaburzać rozwój układu kostno-szkieletowego), ale to nie wszystko! Materac sprężynowy sprawdzi się także dla osób starszych, wymagających komfortowej opieki. Materac sprężynowy nigdy jednak nie składa się wyłącznie z drutów, bo byłoby to po prostu niewygodne. Sprężyny to dobry wybór dla każdego, kto lubi sprężyste i dynamiczne oddziaływanie materaca względem użytkownika. Materace ze sprężynami typu kieszeniowego są zwykle nieco wyższe od pozostałych modeli, dlatego ułatwiają również poranne wstawanie z łóżka, co może być dużym atutem dla osób mających problemy z kontuzjami czy dla seniorów. Warto wybrać ten typ materaca gdy mamy do czynienia z problemami ze wstawaniem, dla osób szukających bardziej stabilnego podłoża czy też dla miłośników twardszych materacy.

Wybieramy materac do spania
Jak wybrać materac do spania?
Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *