Wykończenie domu - na co zwrócić uwagę?
Rożności

Wykończenie domu – na co zwrócić uwagę?

Sezon letni to dla niektórych okres wypoczynku, a dla innych okres wzmożonych prac wykończeniowych w domu. Późna wiosna i lato to najlepszy czas na tego typu prace, ponieważ jest niewielka wilgotność powietrza i dzięki temu farby i kleje doskonale wysychają, a składniki w wysokiej temperaturze szybciej się łączą. Na jakie najważniejsze czynniki należy zwracać uwagę podczas tak zwanej „wykończeniówki”?

Dobra jakość materiałów

Niestety czasem jest tak, że sama budowa domu i zakup mebli pochłaniają tak dużo pieniędzy, że brakuje ich na elementy wykończeniowe. Wtedy też wielu właścicieli domów decyduje się na tańsze i nierzadko gorsze zamienniki z myślą, że za kilka lat je zmienią. Rzadko kiedy dotrzymują słowo. Do takich elementów zaliczyć można np. plastikowe rynny zamiast tych ze stali nierdzewnej bądź plastikowe parapety imitujące kamień. Pomimo iż oba rozwiązania są estetyczne i będą się dobrze wkomponowywać w niejeden dom, użycie mniej wytrzymałych materiałów skutkować będzie tym, że po pewnym czasie konieczna będzie ich wymiana. Dlatego warto postawić na pewne i trwałe materiały, bo koniec końców to one okażą się oszczędnością, ponieważ wytrzymają długie lata.

Ocieplenie natryskowe i hydroizolacja

Ocieplenie domu to jedna z kwestii priorytetowych. Trudno bowiem wyobrazić sobie dom w naszych warunkach klimatycznych bez dobrej izolacji cieplnej. Najpopularniejszy od jakiegoś czasu system ociepleń z użyciem wełny odchodzi powoli do lamusa, ponieważ na jego miejsce pojawił się nowy, innowacyjny sposób, który jest nie tylko skuteczniejszy, ale także dużo szybszy i efektywniejszy. Ten sposób to ocieplenia natryskowe, czyli inaczej ocieplenia pianą PUR. Polegają one na tym, że za pomocą specjalnego pistoletu rozpylana jest pianka poliuretanowa. Doskonale przedostaje się do wszelkich zakamarków, dzięki czemu dokładniej niż np. wełna izoluje budynki. Tuż po rozpyleniu znacznie zwiększa swoją objętość, zatem jej koszty nie są aż tak duże. Ponadto hydroizolacja pianą PUR jest skuteczną formą właśnie hydroizolacji, czyli ochrania przed wilgocią.

Drożej nie znaczy lepiej

Nie wszystkie najdroższe rozwiązania są najlepsze. Przekonało się o tym wiele osób, które postanowiło zamontować w swoim domu różnego rodzaju systemy wentylacji, które okazały się nie być do końca potrzebną, bądź koszty ich naprawy i serwisowania są bardzo wysokie. Często łatwo można się nabrać na coś, co wygląda świetnie, jednak zupełnie nie potrzebujemy tego we własnym domu.

Materiał partnera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.