Zwierzę domowe - jakie wybrać?
Rożności

Zwierzę domowe – jakie wybrać?

W każdym prawie domu znajduje się jakiś zwierzak. Jedni lubią ryby w akwarium, inni wrzeszczącego ptaka w klatce, ale większość wybiera pomiędzy psem a kotem.

Te dwa zwierzaki zdecydowanie dominują w naszych domach, bo jesteśmy do nich przyzwyczajeni od setek, jak nie tysięcy lat. O gatunku zwierzęcia domowego decydują, oprócz preferencji właściciela, także inne cechy. Jedni mają alergię na sierść, wśród innych nie wszyscy w domu tolerują psa lub kota. Przed ewentualnym wyborem zwierzaka trzeba dobrze przemyśleć zakup, tak aby nikt z mieszkających tam ludzi nie czuł dyskomfortu z obecności psa lub kota.
Przybliżmy nieco charaktery i wymagania tych dwóch pupili. Jak wiadomo, o zwierzęta trzeba dbać. Nie są to zabawki, należy zapewnić im odpowiednie wyżywienie i zabawę, bo w przeciwnym razie staną się apatyczne i agresywne. Jeśli chodzi o koty, to wiadomo, że nie mają wielkich wymagań w porównaniu z psami i dosłownie chodzą własnymi ścieżkami. Kot przez większość czasu odpoczywa, więc jest jakby nieobecny, ale jak to zwierzę o drapieżnym zacięciu, może pewne meble w domu uszkodzić ostrząc pazury. W zasadzie głównie na to trzeba uważać. Sprawa ma się zupełnie inaczej jeśli chodzi o psy. Psy to zwierzęta wymagające od właściciela zaawansowanej opieki. Tutaj potrzeba nie tylko właściwego pokarmu, ale także ruchu i zabawy. Pies zachowuje się jak małe dziecko, dlatego dla jego prawidłowego rozwoju ważny jest ruch.

Oczywiście poszczególne rasy nieco się od siebie różnią, jednak ogólnie jest przyjęte, że pies musi się wybiegać. Owszem, łatwiej mieć psa posiadając dom jednorodzinny z podwórkiem. Wówczas pies będzie też swoistą ochroną domu. Mieszkańcy bloków muszą niestety osobiście z nim wychodzić. Z tych porównań wynika jasno, że decydując się na zakup zwierzątka, trzeba mieć na uwadze szereg wymagań, jakim będziemy zmuszeni sprostać.

Kot praktycznie sam dba o siebie i niektórzy sądzą, że człowiek jest mu do niczego nie potrzebny, za to pies jest nowym członkiem rodziny, o którego należy dbać na równi z innymi domownikami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *