Dieta dla początkującego biegacza
Sport,  Kuchnia

Dieta dla początkującego biegacza – jak komponować posiłki?

Wybierając nową aktywność fizyczną, najczęściej oczekujemy, że przyniesie ona zamierzone efekty. Może zależeć nam na zbudowaniu umięśnionej sylwetki, odchudzeniu a może po prostu poprawie naszego samopoczucia. W każdy z tych przypadków konieczne jest natomiast odpowiednie komponowanie posiłków, które będą dopełnieniem ćwiczeń. Co powinna zawierać dieta sportowca, który wybrał bieganie?

Dieta sportowca – co powinno się w niej znaleźć?

Decydując się na uprawienie sportu, najpewniej zależy nam przede wszystkim na poprawie naszego zdrowia. Odpowiednia ilość ruchu jest bardzo ważna, ponieważ pomaga usprawnić działanie organizmu. Niekoniecznie musimy wybierać zaraz bieganie – podobne i równie dobre rezultaty może przynieść także pływanie czy jazda na rowerze[1].

Aby jednak wykonywane ćwiczenia przynosiły jak najlepsze rezultaty, musimy również zwracać uwagę na to, co jemy, ile jemy i z jaką częstotliwością. Dana aktywność fizyczna także będzie miała na to wpływ, ponieważ niektóre sporty wiążą się z koniecznością dostarczenia odpowiedniej ilości energii.

Jeżeli natomiast mamy problem z samodzielnym układaniem posiłków i trudno nam zrezygnować z wielu kalorycznych i często też niezdrowych posiłków – powinniśmy skontaktować się ze specjalistą od żywienia, czyli w tym przypadku z dietetykiem. Pomoże on nam znaleźć zastępstwo dla ulubionych przekąsek, a jednocześnie obliczy nasze zapotrzebowanie

Początkujący biegacz – jakie posiłki powinien wybrać?

Dieta sportowca, który wybrał bieganie powinna być bogata przede wszystkim w węglowodany, tłuszcze oraz białka. Tymczasem biegacze nie powinni zapominać również o odpowiednim nawodnieniu. Jest ono szczególnie ważne w okresie letnim, gdzie łatwo o przegrzanie organizmy. Warto mieć zawsze przy sobie butelkę lub zadbać o częste i regularne picie wody w czasie dnia. Zaleca się sięgać nawet po 3 l dziennie. Jeżeli nie jest to wystarczające – można dołączyć także izotoniki, ale takie, które nie mają w składzie zbyt dużo cukru.

Posiłki przed treningiem

Warto pamiętać, aby zachować odpowiedni odstęp czasowy między ostatnim posiłkiem, który poprzedza wykonywane ćwiczenia. Pomoże nam to utrzymać dobre samopoczucie podczas aktywności fizycznej. Co więc jeść? Starajmy się wybierać dania lekkostrawne. Na mniej więcej dwie lub trzy godziny przed bieganiem możemy spożywać proste węglowodany. Banany, jogurty, lekkie pieczywo z miodem oraz różnego rodzaju batoniki zbożowe. Jeżeli koniecznie musimy zjeść obiad, to niech będzie to również coś lekkiego – ryż, kurczak czy może sałatka. Nie musimy wybierać dużych porcji, ponieważ równie ważny jest posiłek, który zjemy już po treningu.

Posiłki po treningu

Wiedząc już, że przed aktywnością fizyczną jemy tylko tyle, by wystarczyło nam energii na bieg – powinniśmy poznać też zalecane posiłki, które pomogą nam odzyskać siły nawet po bardzo ciężkim treningu. Musimy jednocześnie odbudować mięśnie i dostarczyć sobie wystarczająco dużo siły na wykonywanie innych, codziennych czynności. Biegacze sięgają najczęściej po białka oraz węglowodany. Znajdują się one w jajkach, makaronach, czy pełnoziarnistym pieczywie. Po aktywności nie zwlekajmy zbyt długo ze zjedzeniem posiłku, ponieważ nie jest to korzystne la naszego organizmu.

[1]T. Szopa, Bieganie rekreacyjne – czy rzeczywiście zdrowe, Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Warszawa 2018, s. 5.

Bibliografia 

  1. Jarvis M., Psychologia sportu, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2003.
  2. Szopa T., Bieganie rekreacyjne – czy rzeczywiście zdrowe, Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Warszawa 2018.
Materiał zewnętrzny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *