Jak dobrać gogle snowboardowe?
Sport

Jak dobrać gogle snowboardowe?


Gogle snowboardowe są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia – są tak samo ważne jak kurtki i spodnie. Zadaniem gogli jest ochrona przed warunkami pogodowymi wiatrem i zimnem. Ponadto zabezpieczają, aby cząstki lodu i śniegu nie dostały do oczu, a także przed gałęziami drzew. Wybierając nowe gogle jest kilka kluczowych cech, które należy rozważyć: typ soczewek, ich kolor i odcień, możliwość ich wymiany, rozmiar ramki oraz dopasowanie.

Kształty soczewek

Soczewki są zazwyczaj płaskie lub kuliste. Zwykle informacje te podawane są w specyfikacji produktu, ale pamiętaj, że niektórzy producenci używają terminów i symboli zastrzeżonych, aby opisać te dwa podstawowe kształty.

Soczewki płaskie są zakrzywione od lewej do prawej strony oka, ale ich powierzchnia pionowa jest płaska (między nosem a czołem). Gogle snowboardowe płaskie są tańsze i dobrze się sprawdzą, ale płaska soczewka może powodować więcej blasków i nieznacznie zmniejszyć peryferyjne pole widzenie.

Sferyczne soczewki są zakrzywione wzdłuż oczu oraz w pionie. Dają one lepsze widzenie peryferyjne, powodują mniej zniekształceń i mniejsze odblaski. Ich koszt jest wyższy. Warto zapamiętać, że im większa soczewka tym lepsze widzenie peryferyjne.

Wentylacja gogli

Gdy ciepłe powietrze z ciepła ciała spotyka się zimnego powietrza może się skroplić i ograniczenie widzenia spowodować zagrożenie. W goglach snowboardowych producenci stosują różne metody, aby uniknąć parowaniu.

Dwuwarstwowe soczewki znajdują się praktycznie we wszystkich okularach, ponieważ nie zachodzą mgłą tak szybko jak jednowarstwowa soczewka. Prawidłowe uszczelnienie tworzy barierę termiczną powodując, że gogle snowboardowe są bardziej odporne na zamglenia. Powłoki przeciwmgielne utrudniające zaparowanie są zintegrowaną częściej średniej i wysokiej klasy gogli snowboardowych.

Otwory wentylacyjne u góry, po bokach i na spodzie gogli są kluczowe, ponieważ to one sterują parowaniem. Szersze otwory stwarzają lepszy przepływ wentylacyjny niż mniejsze. Przy tych dużych twarz może się bardzo wyziębić szczególnie w ekstremalnych warunkach klimatycznych.

Wiatraczki to dodatkowe wyposażenie kilku modelki gogli wysokiej klasy. S one zasilane na baterie i pomagają rozpraszać wilgoć. Można regulować moc i siłę nawiewu.

Kolor soczewek

Kolor soczewek służy do filtrowania i podkreślania widzenia kolorów. Ilość światła, która dociera do oczu przez soczewki jest nazywana transmisją światła widzialnego (VLT). Jaśniejsze odcienie soczewek mają wyższy VLT, ponieważ więcej światła przechodzi przez nie. Żółte, złote, bursztynowe, zielone lub różowe soczewki we wszystkich modelach powodują wzrost VLY i są dobrym wyborem na pochmurne dni. Jasne soczewki są odpowiednie także do jazdy nocnej.

Ciemniejsze odcienie mają niższy VLT, ponieważ przez nie przechodzi mniej światła. Brązowe, szare i miedziane soczewki polecane są na słoneczne dni.

Dodatkowe funkcje soczewek

Ochrona przed promieniowaniem UV: Praktycznie wszystkie sprzedawane obecnie modele gogli snowboardowych mają pełną ochronę UV na wszystkie 3 rodzaje promieniowania ultrafioletowego UV-A, UV-B i UV-C. Pamiętaj, że nawet wtedy, gdy jest pochmurno, promienie UV docierają i odbijają się od śniegu.

Filtr polaryzacyjny pozwala zredukować ilość odblasków promieni słonecznych na śniegu.

Soczewki fotochromowe automatycznie zmieniają swój odcień w zależności od warunków i intensywności promieni UV. Im więcej słońca i promieni UV okulary stają się ciemniejsze. Jeśli pada śnieg czy deszcz pozostają jaśniejsze. W pomieszczeniu zawsze będą jasne bez względu na intensywność światła.

Lustrzane soczewki mogą pokrywać część lub całość soczewek na zewnątrz bądź wewnątrz. Odbijają one więcej światła, co sprawia, że mniej światła (od 10 do 50%) dociera do oczu.

Wymienne soczewki pozwalają łatwo zmieniać różne ich kolory w zależności od panujących warunków oświetlenia.

Cyfrowy wyświetlacz można obecnie spotkać w goglach snowboardowych wyższej klasy. Oferują one zaawansowaną technologię, którą może sparować z GPS i Bluetooth, aby wyświetlały nawigację, wydajność i informacje ze smartfona wewnątrz gogli w czasie rzeczywistym.

Ramki i dopasowanie

Upewnij się, aby gogle snowboardowezawsze pasowały do twojej twarzy. Dopasowanie powinno być silne i wygodne, ale nie ciasne. Niektóre modele są lepiej przystosowane do mniejszych lub większych twarzy. Na rynku są modele dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Większość oprawek wykonana jest z poliuretanu, ponieważ pozwala on na pewną elastyczność. Na ogół bardziej elastyczna rama jest najlepsza dla niskich temperatur.

Zgodność z kaskiem: praktycznie wszystkie okulary są kompatybilne z kaskami, ale dobrym pomysłem jest dobranie nowych gogli do nowego kasku, aby zapewnić wygodne dopasowanie.

Regulacja paska: większość gogli ma jeden, przesuwany klips, którym reguluje się ciasność. Inne modele mogą posiadać otwierane/zamykane zamki z przesuwanymi zaciskami na każdym boku. Paski niektórych gogli dla dzieci nie są regulowane.

Pianka powstrzymuje gogle przed szczypaniem twojej twarzy, powinna być na tyle gruba, aby chronić twarz, ale nie za gruba, żeby nie sprzyjała parowaniu soczewek. Wysokiej klasy gogle mogą posiadać 2 lub 3 warstwy cienkiej wyściółki w celu zwiększenia wentylacji.

Snowboardowe gogle przede wszystkim pozwolą ci zobaczyć zgrubienia na nieskończenie białym śniegu i poprawią widoczność w każdych warunkach atmosferycznych. Wybór odpowiednich soczewek i prawidłowe dopasowanie gogli pomoże w zdobywaniu pozytywnych wrażeń na stoku, źle mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kontuzji.

Zapraszamy na www.360sklep.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *