Jak dobrać rękawice treningowe
Sport

Jak dobrać rękawice treningowe?

Wszystkie osoby, które, czy to amatorsko czy zawodowo, uprawiają wybraną dyscyplinę sportu, wiedzą doskonale, że bezpieczeństwo, a co za tym idzie także wybór odpowiednich akcesoriów, stanowią niezwykle ważne elementy. Jest to także kluczowy etap początkowy, gdy przygotowujemy się do trenowania danej dyscypliny.

Rękawice treningowe to często stosowany dodatek. Chętnie korzystają z niego bokserzy oraz osoby trenujące różne sporty walki. Przydają się również do ćwiczeń na siłowni, do podnoszenia ciężarów i w wielu innych aktywnościach. Ich wybór należy do bardzo istotnych, a jest tym trudniejszy, że oferta dostępna na rynku jest niezwykle szeroka. W Polsce działa wiele firm, które mają w swojej ofercie różnego rodzaju stroje i akcesoria ułatwiające treningi. Przed dokonaniem właściwego wyboru należy więc dokładnie się zastanowić i odpowiedzieć sobie na kilka pytań, by wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Podstawowym pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, to, jakiego typu rękawic potrzebujemy. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje. Są to rękawice bokserskie, które dedykowane są osobom, które wybrały boks jako uprawianą dziedzinę sportu. Charakteryzuje je wysokie usztywnienie nadgarstków oraz doskonała amortyzacja uderzeń. Do ich stosowania zaleca się jednak używanie bandaży, ponieważ w tego typu rękawicach, dłonie bardzo się pocą. Co więcej, podczas noszenia ograniczają zakres ruchu dłoni, nadają się więc przede wszystkim do używania przy ćwiczeniach z workiem bokserskim oraz podczas sparingów. Inne rękawice treningowe to te przeznaczone do MMA, czyli wykorzystywane przy wielu typach mieszanych sportów walki, ale również do ćwiczeń z workiem bokserskim. Od rękawic bokserskich różnią się przede wszystkim budową. Mamy w nich odkryte palce, którymi możemy swobodnie poruszać. Taka budowa zapewnia także lepszą wentylację dłoni. Korzystając z tych rękawic musimy pamiętać o bezbłędnej technice uderzeń, gdyż palce są w większym stopniu narażone na kontuzje. Kolejne rękawice treningowe to rękawice przyrządowe, które najczęściej stosowane są podczas ćwiczeń na przyrządach w siłowni, ale sprawdzą się także podczas treningów z workiem. Charakteryzuje je odkryty kciuk i doskonałe usztywnienie nadgarstków. Ich zaletą jest również to, że nie trzeba ich za każdym razem zdejmować, gdy nie trenujemy na worku bokserskim, ponieważ zachowujemy w nich odpowiednią chwytność i swobodę ruchów.

Po wybraniu odpowiedniego rodzaju rękawic, musimy określić indywidualne parametry, które pozwolą nam dopasować rękawice treningowe do naszych potrzeb oraz budowy ciała. Najważniejszą sprawą jest rozmiar. Przed zakupem koniecznie musimy rękawice przymierzyć i upewnić się, że przylegają do ciała. Kolejną istotną kwestią jest waga rękawic, podawana w uncjach (oz). Przedział do 8 oz przeznaczony jest dla dzieci i kobiet. Najczęściej wybierane przez użytkowników są rękawice 10-12 oz. Z kolei cięższe, 14-20 oz dedykowane są celom sparingowym. Dokonując wyboru powinniśmy także zdecydować się na odpowiedni materiał, z którego wykonane zostały rękawice treningowe. Najczęściej wykonuje się je ze skóry naturalnej lub ze sztucznych materiałów takich jak neopren. Pierwsze z nich będą nam dłużej służyć, ale będziemy też musieli za nie dużo więcej zapłacić. Para skórzanych rękawic może kosztować nawet kilkaset złotych. Na sam koniec pozostaje jeszcze kwestia zapięcia. Do wyboru mamy zapięcie na rzepy albo wiązanie. Obecnie częściej wybiera się mocowanie na rzepy, ponieważ dzięki niemu rękawice zakłada się szybciej i wygodniej.

Wybór rękawic to niezwykle istotna sprawa. Zależy od nich bezpieczeństwo, ale i skuteczność naszych ćwiczeń. Warto więc zrobić dokładne rozeznanie, by dokonać właściwego zakupu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *