Od szczura lądowego, do Kapitana Jachtowego - czyli czas na nową pasję
Sport

Od szczura lądowego, do Kapitana Jachtowego – czyli czas na nową pasję

Przed Tobą kolejny nudny weekend? Brak pomysłu na urlop, a znudziło Ci się leżenie na plaży? A może męczy Cię codzienna rutyna i szukasz odskoczni w postaci nowej pasji? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znak, że nadszedł idealny czas na kurs żeglarski!

Brak doświadczenia? Żaden problem!

Jeśli do tej pory nigdy nie żeglowałeś, a najbliżej żaglowców byłeś, oglądając Piratów z Karaibów, nie obawiaj się. Żeby zacząć żeglować nie potrzebujesz nic umieć. Ba, nie musisz nawet umieć pływać (raczej zakładamy poruszanie się na wodzie, a nie w niej), jednak dobrze by było gdybyś się wody nie bał.

Kursy żeglarskie organizowane są na różne stopnie. Jeśli nigdy dotąd nie żeglowałeś, lub nie posiadasz uprawnień – zacznij od kursu na stopień Żeglarza Jachtowego. Kurs ten obejmuje teorię i dużą dawkę praktyki, która pozwoli Ci na samodzielne prowadzenie małego jachtu żaglowego po jeziorach i na morzu do 2 mil morskich od brzegu. Po ukończeniu tygodniowego kursu nauczysz się sprawnie manewrować jachtem, odróżniać bajdewind od baksztagu oraz wiązać piękne węzły.

Złapałeś bakcyla?

Jeśli ukończyłeś już kurs Żeglarza Jachtowego i złapałeś wiatr w żagle, czas na kolejny stopień. Spróbuj jednak najpierw rejsów pełnomorskich pod okiem doświadczonego kapitana, żeby się upewnić, że jest to coś dla Ciebie. Kolejny stopień – Jachtowy Sternik Morski – uprawnia Cię do prowadzenia jachtów żaglowych na pełnym morzu. Będziesz mógł się poczuć jak Jack Sparrow!

Przed przystąpieniem do kursu wymagany jest staż pełnomorski, który możesz zdobyć, żeglując z innymi kapitanami. Będzie to również świetna okazja do przećwiczenia zdobytych wcześniej umiejętności. Na kursie dodatkowo zdobędziesz umiejętność manewrowania jachtem żaglowym na silniku – niezbędna umiejętność w często ciasnych, lub mocno obleganych portach.

Jestem już Morsem, co dalej?

Kiedy ukończysz kurs i zostaniesz Morsem, czyli Jachtowym Sternikiem Morskim, otwiera się przed Tobą świetlana przyszłość w postaci zostania Kapitanem! Teraz czeka Cię zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności na rejsach stażowych. Pamiętaj jednak, że bycie Kapitanem Jachtowym, to nie tylko świetna zabawa i sposób spędzania wolnego czasu. To także olbrzymia odpowiedzialność.

Materiał przygotowany dla Partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *