Odżywki dla sportowców - co warto o nich wiedzieć?
Sport

Odżywki dla sportowców – co warto o nich wiedzieć?

Suplementy diety w dzisiejszych czasach zyskały ogromną popularność u osób, które nie są profesjonalnymi sportowcami. Coraz więcej z nas wybiera takie rozwiązanie ponieważ zauważa możliwe, pozytywne efekty jakie w sobie zawierają. Jednakże, wciąż istnieje spora szansa na niedoinformowanie i stosowanie różnych specyfików “na ślepo”. Warto z tego powodu przybliżyć sobie dokładnie to, czym tak naprawdę są odżywki dla sportowców i co mogą dla nas zrobić. Tego też dowiecie się w tym artykule, plus zapoznacie się z dwoma najpopularniejszymi produktami: białkiem i kreatyną. Zapraszam!

Odżywki dla sportowców – czym są dokładnie

Dobrze jest na sam początek rzeczywiście wytłumaczyć, że są takowe produkty. Moim zdaniem wciąż istnieje wiele dezinformacji na ten temat wynikających z przeróżnych mitów czy podobieństw do innych artykułów dostępnych na rynku. Najprościej można je przedstawić jako określone artykuły, które zawierają w sobie przeróżne składniki odżywcze – ich skład jest zależny w tym przypadku od tego, co ma dostarczać nam w określonych momentach naszego dnia. Z tego powodu możemy znaleźć na przykład samo białko a w innym przypadku chociażby kofeinę i kreatynę. W przypadku specjalnych odżywek dla sportowców z pewnością najważniejszym jest to, by zaznaczyć, że one same w sobie nie dadzą nam idealnej sylwetki. Są to tylko dodatki, które mogą wymusić na organizmie określone procesy lub też je wspomóc aby nasz naturalny wysiłek na tym zyskał. Istotna jest świadomość, że bez dobrej diety i intensywnych ćwiczeń artykuły te nie są w stanie zbyt wiele nam pomóc.

Jeśli planujemy zakupić suplementy diety to warto jest też zastanowić się nad dobrym sklepem, który głównie nastawia się na takowe produkty. Wynika to głównie z profesjonalizmu czy wiedzy osób sprzedających. Przykładem jest chociażby https://sklep.kfd.pl/ – dobrze jest wybierać legalne i pewne źródła ponieważ wtedy widzimy dokładnie przebadany skład, plus możemy również sprawdzić opinie osób, które wcześniej zakupiły interesujący nas suplement.

Odżywki dla sportowców – białko

W kwestii odżywek dla sportowców z pewnością znajdziemy jeden, który króluje nad resztą: mowa tutaj oczywiście o białku. Proteiny są istotnym składnikiem odżywczym, który często nazywa się “blokami życia”. Wspomaga nasz organizm każdego dnia w przeróżne sposoby, jak chociażby magazynowanie żelaza czy w tworzeniu i naprawie przeróżnych komórek. Oczywiście najistotniejszym aspektem dla kulturysty jest tutaj wpływ na budowanie masy mięśniowej, która potrzebuje szczególnie właśnie białka do dalszego rozwoju. Warto z pewnością wspomnieć, że możemy ten składnik odżywczy oczywiście dostarczać z naszej diety. Jednakże, im więcej trenujemy, tym bardziej zwiększa się nasze zapotrzebowanie na proteiny – może to być jak tak ogromny problem dla niektórych, szczególnie w przypadku złożonej i specjalistycznej diety. Używając tutaj odżywki nie musimy się martwić o inne elementy, które możemy przypadkowo dostarczyć zajadając się chociażby mięsem.

Na rynku suplementów znajdziemy wiele opcji na dostarczanie białka. Mamy chociażby białko jajeczne czy białko pochodzenia roślinnego. Najpopularniejszą opcją jest głównie jednak białko pochodzące z mleka krowiego. Mowa tutaj chociażby o WPC (Whey Protein Concentrate) czyli koncentrat białka serwatki. Posiada w sobie sporą ilość czystych protein, przy okazji będąc niezbyt drogie. Oprócz tego również znajdziemy WPI (Whey Protein Isolate) i WPH (Whey Protein Hydrolysate), które mogą być już troszkę droższą opcją wynikającą głównie z wyższego poziomu czystego składnika w produkcie oraz specjalnego sposobu uzyskiwania suplementu. W przypadku białka pochodzącego z mleka krowiego warto również wspomnieć o kazeinie, która szczególnie polecana jest jako produkt na noc ponieważ składniki odżywcze zawarte w niej wchłaniają się dość wolno.

Odżywki dla sportowców – kreatyna

Kolejną bardzo popularną w przypadku suplementów diety jest z pewnością kreatyna. Mowa tutaj o związku chemicznym, który składa się z trzech aminokwasów: argininy, metioniny oraz glicyny. Warto z pewnością zaznaczyć, że jest to kolejny składnik odżywczy, który jak najbardziej możemy dostarczyć przez naszą dietę. Jednakże, w porównaniu z białkiem mowa tutaj o jeszcze mniejszych ilościach zawartych w produktach, przez co kwestia dostarczania w taki sposób jest szczególnie problematyczna, co w ostateczności zmusza ludzi do korzystania stricte z suplementów diety. Czemu jednak warto jest korzystać z kreatyny? Może ona szczególnie wpłynąć na jakość naszej masy mięśniowej oraz dostarczyć im dodatkowej energii. Oprócz tego może również zmniejszyć ich kwasowość, dzięki czemu możemy liczyć na mniejszy ból po treningu! Efekty są oczywiście stricte nastawione na osoby, które próbują pracować nad swoją sylwetką od strony przybierania masy mięśniowej, także jeśli na tym nam zależy to produkt jest jak najbardziej wart polecenia!

W przypadku wyboru kreatyny, najczęściej jest mowa o monohydracie, czyli połączeniu kreatyny z cząsteczką wody – jest to najprostsza opcja, która nie zawiera w sobie innych składników odżywczych, przez co jest idealna dla początkujących!

Podsumowanie

Odżywki dla sportowców mogą być świetnym dodatkiem do naszej diety poprzez dostarczanie nam istotnych składników odżywczych. Jeśli nie jesteśmy pewni od czego zacząć to warto jest się zastanowić właśnie nad białkiem i kreatyną – są to produkty, które posiadają długą historię stosowania oraz mają za sobą ogromną ilość przeróżnych badań sprawdzających zarówno bezpieczeństwo przyjmowania, jak i możliwe efekty na kulturystach. Powodzenia!

Materiał partnera

One Comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *