Przygotowanie i odpowiedni ubiór do treningu
Sport

Przygotowanie i odpowiedni ubiór do treningu

Treking stał się w ostatnim czasie bardzo modnym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu, w połączeniu z aktywnością fizyczną. Czym jest trekking? Jak się do niego przygotować? Jaki sprzęt potrzebujemy do pierwszej wędrówki? Na wszystkie te pytanie odpowiedź znajdziesz w poniższym materiale.

Czym jest trekking

Trekking pochodzi z angielskiego, tego pojęcia pierwszy raz użył himalaista – James Roberts, który organizował w Nepalu piesze wędrówki. Trekking to długa, często dwu, trzy dniowa wędrówka po znacznie trudniejszym terenie aniżeli zwykły spacer. Tak jak każda aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, także ta ma zbawienny wpływ na nasz organizmy, pomaga również utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji.

Jakie są rodzaje trekkingu

W zależności od rodzaju miejsca, w którym planujemy spacer, wyróżniamy kilka rodzai trekkingu:

  • górski
  • pustynny
  • polarny
  • tropikalny
  • rzeczny

Jak przygotować się do trekkingu

Nie wymaga on od nas specjalnego przygotowania, jeśli jednak od zawsze prowadzimy siedzący tryb pracy, a po pracy kanapa i telewizor, to przed wyprawą przyda się odrobina ruchu i lekki rozruch. Na kilka dni przed wyprawą warto udać się na 20 minutowe spacery.

Zaplanuj drogę, spakuj plecak

Najważniejszą rzeczą jest dobre rozplanowanie drogi, wraz z szacunkowym czasem przejścia z uwzględnieniem krótkich przystanków na odpoczynek. To bardzo istotne, bo musimy zdążyć dojść do schroniska przed zmrokiem. I najważniejsze nie wolno zapominać o sprawdzeniu pogody.

Nasz plecak powinien zawierać przede wszystkim suchy prowiant, wodę, latarkę, mapę i nie możemy zapomnieć o naładowanym telefonie. Przed wyprawą warto zaopatrzyć się w kompas, albo GPS elektroniczny.

Dobre buty to podstawa

Oprócz wygodnego, nieprzemakalnego i zapewniającego odpowiednią temperaturę ciała stroju, podstawą są wygodne buty. Dobrze dobrane, uszyte i zrobione buty będą stanowiły bezpieczeństwo i bardzo dobrą przyczepność na szlaku. Buty keen przygotowane są również w ten sposób aby amortyzować większość nierówności i usztywniać staw skokowy zapobiegając w ten sposób urazom. Nie można zapominać, że tego typu buty powinny być wodoodporne.

Tak więc widać, że trekking jest sportem dla każdego i nie wymaga od nas specjalnego przygotowania, ani sprzętu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *