Podróże,  Sport

Sporty ekstremalne – dla kogo canyoning?

Sporty ekstremalne kuszą każdego. Prawdopodobnie nawet tych, którzy doskonale wiedzą, że nigdy się na nie nie zdecydują. Czym jest canyoning? I dlaczego to sport tylko dla najlepszych?

Sporty ekstremalne – skały i woda

Canyonig to sport, w którym przywdziewasz na siebie kombinezon piankowy i w tym śmiesznym stroju przemierzasz górskie kaniony. Czasem jest woda, a czasem jej nie ma. Jak już jest, to często dość głęboka i porywista. Aż w końcu stajesz nad przepaścią i jedynym wyjściem, by poruszać się dalej, jest skok. Proste, prawda?

No właśnie wcale nie takie proste. Żeby uprawiać sporty ekstremalne, w tym canyonig, trzeba nabyć sporo umiejętności. Wytrzymałość i sprawność fizyczna to podstawa. Znajomość technik linowych i wspinaczki to druga sprawa. Po trzecie należy umieć pływać. W dodatku trzeba też dobrze współpracować w grupie. Canyoning to nie sport dla indywidualistów. W kanionach czai się zbyt dużo niebezpieczeństw, żeby zdać się tylko na siebie.  Śliskie powierzchnie, duże wysokości, pionowe skały, niskie temperatury. To przygoda dla naprawdę wytrwałych. Ale podobno widoki i obcowanie z dziką przyrodą wynagradzają każdy wysiłek.

Canyoning – od czego zacząć?

Nie istnieje chyba poradnik, który mógłby nauczyć Cię canyonigu w weekend. Nie polecilibyśmy go, nawet gdyby istniał. Oczywiście istnieją na świecie takie miejsca, w których swoich sił spróbować mogą amatorzy, a także i dzieci. Podstawą jest jednak poznać takich ludzi, którzy nauczą Cię co i jak, poczynając od podstawowego wyposażenia, a na technikach wspinaczkowych kończąc.

Jeśli jesteś nowicjuszem, zacznij więc swoją przygodę z doświadczonym przewodnikiem bądź grupą zaprawionych już w boju znajomych. Pomogą Ci skompletować odpowiedni sprzęt i nauczą podstaw BHP w kanionach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *