Sposób na skuteczną regenerację po ćwiczeniach
Sport

Sposób na skuteczną regenerację po ćwiczeniach

Po każdym treningu potrzebny jest czas na regenerację. Odpoczynek da szansę na odbudowę mięśni i uzupełnienie zasobów energetycznych. Warto uwzględnić odpoczynek w swoim planie treningowym zwłaszcza jeśli zależy nam na pozytywnych efektach naszych treningów.

Każdy trening powoduje mikro uszkodzenia w mięśniach. Czas na regenerację mięśni pozwoli uniknąć długotrwałych kontuzji, a także umożliwi przyrost tkanki mięśniowej. Dzięki temu będziemy widzieć efekty treningów, co na pewno pozytywnie wpłynie na nasz zapał do ćwiczeń fizycznych.

Jak skutecznie regenerować się po ćwiczeniach?

Wbrew pozorom, aby skutecznie zregenerować mięśnie po treningu wcale nie musisz skracać długości i intensywności treningu. Wystarczy regularnie stosować kilka zasad, by móc cieszyć się na każdy trening!

Zaprzyjaźnij się z wałkiem do masażu

Roller do mięśni skutecznie zmniejsza ryzyko mikrouszkodzeń i pojawienia się zakwasów. Korzysta z niego wielu sportowców, a działania masażera zostało potwierdzone naukowo.

Przyrządy do masażu rozluźniają napięte po treningu mięśnie. Ponadto, poprawiają przepływ krwi. Im więcej krwi jesteśmy w stanie dostarczyć do naszych zmęczonych mięśni, tym więcej substancji odżywczych i tlenu dostaną. Dzięki temu mięśnie regenerują się znacznie szybciej a my możemy bez przeszkód wrócić do regularnych treningów.

Wałek do masażu wzmacnia mięśnie, poprawia ich ukrwienie oraz mobilność całego ciała.

Uważaj na to, co jesz

Układając dietę sportowca, zwróć uwagę na posiłki, które spożywasz zaraz po treningu. Warto wypić odżywkę białkową lub zjeść posiłek węglowodanowy. Dostarczą do organizmu odpowiednie składniki niezbędne do prawidłowej regeneracji.

Zwróć również uwagę na to, co jesz w ciągu dnia. Oprócz odpowiedniej ilości białka i węglowodanów, pamiętaj o spożywaniu tłuszczów, zwłaszcza nasyconych. To one odpowiadają za gospodarkę hormonalną i pozwolą utrzymać odpowiedni poziom testosteronu.

Wysypiaj się

Sen to naturalny sprzymierzeniec jeśli chodzi o nasze ciało. Do prawidłowej regeneracji człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin nieprzerwanego snu. Niestety, wraz z postępem technologii, coraz trudniej nam zasnąć, a sama jakość naszego snu pozostawia wiele do życzenia.

W idealnym przypadku należy wysypiać się regularnie i nie nadrabiać snu w weekend. Aby lepiej się wysypiać, należy zwrócić uwagę na parę szczegółów.

Po pierwsze, nie korzystaj z urządzeń elektronicznych co najmniej godzinę przed snem. Zimne, niebieskie światło ma negatywny wpływ na produkcję melatoniny, hormonu snu.

Po drugie, w miarę możliwość, przewietrz pomieszczenie. Znacznie gorzej będzie nam się spało w dusznej sypialni.

Po trzecie, nie przegrzewaj pomieszczenia, w którym śpisz. Idealna temperatura to około 20 stopni.

Zwróć uwagę na ilość treningów

Nie ustawiaj poprzeczki za wysoko, zwłaszcza podczas indywidualnych treningów na siłowni. Czasami lepsze rezultaty osiągniesz odpuszczając trening lub ćwicząc na 80% swoich możliwości.

Warto od czasu do czasu wyjść ze swojej strefy komfortu i wykonać cięższy trening, natomiast ćwiczenia z mniejszym odpuszczeniem lub okres roztrenowania będzie mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję.

Czy regeneracja po treningu jest ważna?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź – regeneracja to istotny element każdego planu treningowego. Tylko dzięki niej zobaczysz zadowalające efekty swojej pracy. Regularny masaż mięśni, sen czy odpowiednia dieta pozwolą nam trenować dłużej i bardziej efektywnie.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *