Windsurfing- czym jest, rodzaje, jak zacząć?
Sport

Windsurfing- czym jest, rodzaje, jak zacząć?

Windsurfing jest sportem, którego można uprawiać latem na spokojnych wodach. Surfowanie po falach zapewnia dużą dawkę adrenaliny i wiele przyjemności, aczkolwiek może być również niebezpieczne. Aby móc uprawiać tę dziedzinę sportu trzeba mieć naprawdę dobrą kondycję.

Na czym właściwie polega windsurfing?

Windsurfing jest to żeglowanie przy użyciu deski i żagla. Deska została wyposażona w pasy, przez co można się na niej utrzymać. Ponadto sprzęt ten tworzy pędnik żaglowy, a więc maszt, bom oraz żagiel. Deska powinna być dopasowana do wagi osoby uprawiającej ten sport i jej wzrostu.

Jakie są rodzaje windsurfingu?

1. Freeride– jest to pływanie przy pomocy deski do prędkości ok. 30 węzłów. Taki rodzaj windsurfingu jest często wybierany przez sportowców, tych uprawiających ten sport amatorsko. Freeride polega na swobodnym poruszaniu się po wodzie, do którego można wykorzystać różne deski, jest to kwestia dowolna.

2. Freestyle– to wszelakiej maści wariacje oraz akrobacje, jakie wykonuje się na desce. Znanym trickiem, jakiego wykonują sportowcy, jest tak zwany vulcan, czyli zwrot zgodnie z panującym wiatrem. Istnieje wiele technik pływania, trików i akrobacji.

3. Formuła– zupełnie odmienny rodzaj windsurfingu od tych wymienionych powyżej. To swego rodzaju wyścig i stanowi on dyscyplinę sportową, uprawianą przy konkretnych warunkach wiatru. Wiatr podczas wyścigu nie może wiać zbyt intensywnie czy zmiennie. Co ważne, w formule zawodnicy samodzielnie dobierają sobie sprzęt, jakim będą się ścigać z innymi uczestnikami. Ważne jest to, aby spełnić jedynie warunki obejmujące wielkość żagli oraz długość masztów. Formuła jest popularnym rodzajem windsurfingu na Florydzie.

4. Speed– bardzo niebezpieczny rodzaj tego sportu wodnego. Opiera się na wykorzystaniu sporych żagli na małych deskach, w celu osiągnięcia jak największej prędkości. Ten rodzaj wybierany jest przez profesjonalistów i uprawia się go przy wietrze o wartości 7 w skali Beauforta.

Jak nauczyć się windsurfingu?

Tego sportu można próbować uczyć się samemu, aczkolwiek lepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs. Trwa on przeważnie 10 godzin i przez ten czas można skutecznie opanować podstawy uprawiania tego sportu. W naszym kraju działa wiele szkółek windsurfingu. Na początku uczestnicy przechodzą część teoretyczną, po czym uczą się surfowania po wodzie w praktyce. Na początku trzeba nauczyć się utrzymywania równowagi na desce na lądzie, po czym uczyć się tego będąc już w wodzie. Samo surfowanie jest dosyć łatwe do nauczenia, aczkolwiek dla wielu osób problematyczna okazuje się nauka skręcania i zawracania. Do zapisania się na kurs nie trzeba umieć pływać, gdyż ćwiczenia przeprowadzane są na płytkich wodach. Jeśli jednak po nauczeniu się serfowania po wodzie ma się w planie wypływanie nieco dalej od brzegu, wówczas nabycie tej umiejętności okaże się niezbędne. Warto więc dodatkowo zapisać się na naukę pływania.

Jaki sprzęt jest potrzebny do windsurfingu?

Podstawowym sprzętem do surfowania po wodzie jest oczywiście deska i żagiel. Ponadto do uprawiania tego sportu przyda się również trapez i właściwy strój, który zapewni nam wysoki komfort.

  • żagiel- dzięki niemu można łapać wiatr oraz sterować sprzętem
  • deska- niezbędna do poruszania się po wodzie, musi zostać prawidłowo dobrana pod wagę swojego użytkownika
  • trapez- odciąża ręce i dociąża żagiel przy pomocy ciała
  • pianka- jest to strój ochronny podnoszący komfort osoby uprawiającej windsurfing
  • buty oraz rękawiczki- przydają się podczas chłodnego okresu, pomagają w stabilniejszym utrzymaniu się na sprzęcie
Publikacja powstała przy współpracy ze sklepem internetowym Easy Surf Shop, oferującym m.in. sprzęt do windsurfingu i kitesurfing

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *