Zima na rowerze – jak się do niej przygotować?
Sport

Zima na rowerze – jak się do niej przygotować?

Norwegowie mówią, że nie ma czegoś takiego jak zła pogoda – jest tylko złe ubranie. Skandynawowie wiedzą, co mówią, ponieważ zima u nich jest dużo sroższa niż w Polsce. Nie mniej jednak zima nie jest najlepszą porą na jeżdżenie rowerem i wiele osób rezygnuje z tego środku komunikacji.

Niskie temperatury sprawiają, że coraz trudniej jest wyjść z domu. Trudne warunki sprawiają, że ciężko poruszać się po drodze. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji odzieży – żadna pogoda nie jest straszna! Podpowiadamy co zrobić, żeby nawet zimą bez problemów jeździć rowerem!

Nie daj się zaskoczyć zimie!

Zawsze warto dopasowywać ubrania do temperatury. Wbrew pozorom, gruby ubiór również może spowodować dyskomfort. Zakładanie zbyt wielu warstw może mieć skutki zupełnie przeciwne do zamierzonych. Więc co ubierać?

  • Na temperaturę od 10°C do 0°C

Jeśli na zewnątrz nie pada, ale jest zimno, dobranie odpowiedniego stroju nie powinno stanowić większego problemu. Najważniejszą jest bielizna termoaktywna. Jej zadaniem jest odprowadzanie potu od ciała. To bardzo ważny element ubioru każdego rowerzysty.

Poza nią, przy dodatnich temperaturach warto jeszcze zadbać o sportową kurtkę i ciepłe spodnie na rower. Przy silnym wietrze, jaki często zdarza się jesienią, a który potęguje uczucie zimna, taki zestaw można uzupełnić o kurtkę przeciwwiatrową.

  • Na Temperaturę od 0°C do -10°C

Większym wyzwaniem dla rowerzysty jest sytuacja, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Oprócz elementów wymienionych wyżej warto wtedy sięgnąć po dodatkową jesienną bluzę kolarską pod kurtkę. Ubrania powinny być wykonane z włókien syntetycznych. Są to zewnętrzne warstwy, które w pierwszej kolejności mają styczność ze środowiskiem zewnętrznym. Ich funkcją jest ochrona przed utratą ciepła, wiatrem, a czasami też i deszczem.

  • Na temperaturę od -10°C do -20°C

Jazda w takich warunkach nie jest zalecana, jednak osoby, które zdecydują się na rower pomimo lodowatego wiatru w oczy, powinny skorzystać z zestawu: gruba bielizna termoaktywna, bluza jesienna, gruba zimowa kurtka na rower i kurtka przeciwwiatrowa. Należy jednak pamiętać, że nawet taki strój na rower może nie wystarczyć.

  • Temperatura poniżej -20°C

Gdy na termometrach słupki spadają poniżej -20°C, jazda na rowerze jest zdecydowanie niewskazana. W najlepszym wypadku może się ona skończyć dużymi problemami z górnymi drogami oddechowymi. Szczególnie jeżeli oddychasz przez usta. Kolejnym istotnym problemem są odmrożenia. Wśród nich trzeba szczególnie uważać na odsłonięte części ciała – palce dłoni i stóp, uszy, nos, policzki i usta.

Sklep rowerowy – Lublin to miejsce, w którym go znajdziesz!

Zastanawiasz się gdzie kupić rower? Sklep rowerowy Lublin Metrobikes możesz znaleźć profesjonalistów, którzy oprócz fachowego doradztwa w kwestii specyfikacji odpowiedniego modelu, są w stanie również rozwiać wszelkie wątpliwości. Fachowy dobór modelu do oczekiwań przyszłego użytkownika sprzętu to podstawa zadowolenia na długie lata, a to wszystko w najlepszych cenach!

Więcej informacji: https://www.metrobikes.pl/

Materiał partnera.

One Comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *