
Wiatrówka dla początkujących – jaką wybrać?
Osoby, które dopiero chcą nauczyć się strzelać i zamierzają kupić sobie wiatrówkę, często nie wiedzą, na co należy zwrócić uwagę przy jej zakupie. Postaramy się więc przybliżyć wszystkim początkującym temat wiatrówek i udzielić kilku rad, które powinny okazać się pomocne.
Wiatrówki na CO2 w formie pistoletów.
Jedną z możliwości są wiatrówki – pistolety zasilane dwutlenkiem węgla. Jest to propozycja dla tych, którzy zamierzają strzelać na dystansie nie większym niż 15 m do obiektów, w przypadku których nie jest konieczna duża precyzji, jak na przykład puszki. Do zalet pistoletów na CO2 należą: szybkie strzelanie oraz małe rozmiary, dzięki którym łatwo mieści się w kaburze, torbie lub plecaku. Ponadto, mają często realistyczny wygląd, gdyż są zwykle replikami prawdziwej broni palnej. Są też modele z dodatkowymi funkcjonalnościami, dzięki którym strzelanie jest bardziej atrakcyjne.
Wiatrówki długie
Wiatrówki długie, czyli mające formę karabinków mają większą moc niż pistolety, a ze względu na długą lufę są bardziej celne. Wystrzelony śrut jest w stanie przebić puszkę, do które wycelujemy. Polecane są osobom zainteresowanym strzelaniem na dystanse dłuższe niż 15 m. Tego typu wiatrówki są większe i cięższe niż pistolety. Do ich przenoszenia najlepiej jest używać specjalnych pokrowców.
Wiatrówki sprężynowe
Aby oddać strzał z wiatrówki sprężynowej, należy najpierw naciągnąć sprężynę. Naciśnięcie spustu zwalnia ją, wprawiając w gwałtowny ruch tłok generujący ciśnienie, pod którego wpływem z lufy zostaje wypchnięty śrut. Wyróżniamy tutaj trzy rodzaje wiatrówek:
- wiatrówki z naciągiem bocznym (sprężynę naciąga dźwignia umieszczona na boku łoża),
- wiatrówki z naciągiem dolnym (sprężynę naciąga dźwignia umieszczona pod lufą),
- wiatrówki klasycznie łamane (sprężynę naciąga poprzez łamanie lufy,
Warto wiedzieć, że wiatrówki z naciągiem bocznym i dolnym są bardziej celne i wytrzymałe od łamanych. Początkującym poleca się głównie te z lufą łamaną, gdyż są one łatwiejsze w obsłudze.
Wiatrówki na dwutlenek węgla
Powyżej pojawiło się określenie „wiatrówek na CO2”, które teraz wyjaśnimy. Otóż dotyczy ono tych wiatrówek, które napędzane są nabojem CO2, wystarczającym na około 60 strzałów. Mają one mniejszą moc niż sprężynowe, ale za to nie wymagają każdorazowego naciągania sprężyny. Są do tego bardziej precyzyjne, gdyż strzelec nie odczuwa odrzutu przy wystrzale. Ponadto, wiatrówki te są lżejsze od sprężynowych, gdyż wykonane są z lekkich materiałów. Można je śmiało polecić początkującym.
Wiatrówki PCP
Skrót PCP (Pre Charged Pneumatic) oznacza napęd przy pomocy sprężonego powietrza ze specjalnego zbiornika, który najczęściej znajduje się pod lufą. Wiatrówki PCP umożliwiają oddanie kilkudziesięciu strzałów bez doładowywania. Charakteryzują się dobrą celnością, dużą mocą oraz komfortem użytkowania, gdyż strzelają bez odrzutu. Są jednak dość drogie, a do tego wymagają dodatkowo zakupu specjalnej pompki albo butli nurkowej o ciśnieniu 200 lub 300 barów. Ponadto, wiele modeli nie posiada przyrządów celowniczych, co wiąże się z koniecznością dokupienia celownika.
Wiatrówki PCA
Skrót PCA (Pre Charged Air) oznacza napęd przy pomocy sprężonego powietrza. Są tanie w obsłudze, lekkie, precyzyjne i nie występuje w ich przypadku zjawisko odrzutu. Wymagają natomiast przed każdym strzałem kilku ruchów pompką w celu sprężenia powietrza, co może zostać uznane za uciążliwość, gdyż jest czasochłonne. Mają za to dużą moc i są precyzyjne.
Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem wiatrówki?
Na początku należy zwrócić uwagę na prędkość początkową śrutu, od której zależą: moc, celność oraz możliwości przebijalne śrutu. W przypadku najmocniejszych wiatrówek – pistoletów dostępnych na naszym rynku jest to maksymalnie 160 m/s. To pozwala celnie strzelać z około 15 m i przebić karton, puszkę oraz wbić śrut w miękkie drewno. W wiatrówkach – karabinkach, które nie wymagają rejestracji najwyższa prędkość początkowa śrutu wynosi 280-290 m/s. Umożliwiają one celne strzelanie na dystansie 20 – 25 m. Warto jednak wiedzieć, że większa prędkość początkowa śrutu nie zawsze oznacza lepsze strzelanie. Dużo zależy także od jakości wykonania, rodzaju lufy, szczelności i celownika.
Rodzaje luf
Lufa wiatrówki może być gładka lub gwintowana. Gwint, czyli specjalne rowki w części wewnętrznej lufy, ma za zadanie prowadzić śrut. Wystrzelony śrut jest podkręcony i lepiej zachowuje się w locie, dzięki czemu strzał jest celniejszy niż w przypadku lufy gładkiej.
Gdzie kupić wiatrówkę?
Gdy już zdecydujemy się na konkretny rodzaj wiatrówki, powinniśmy wybrać solidnego sprzedawcę. Najlepiej, żeby był to specjalistyczny sklep o dobrej opinii, jak na przykład bron.pl (polecamy w tym odwiedzić – http://www.bron.pl/wiatrowki-i-akcesoria). Tylko u sprawdzonych dystrybutorów kupimy sprzęt wysokiej jakości.