Jak wybrać dobry alkomat?
Różnego rodzaju wyjazdom i spotkaniom często towarzyszy alkohol. Pewność, że możemy bezpiecznie wracać jako kierowcy, nie stwarzając zagrożenia dla siebie samych, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, da nam jedynie dobry alkomat.
Alkomaty są nie tylko narzędziami w rękach policji, ale także przydatnymi „gadżetami” dla kierowców, spełniającymi rolę informacyjną. Posiadając własny alkomat nie musimy udawać się na komisariat, by wykonać test. Wystarczy nam dobrej jakości alkomat konsumencki, który pomoże nam zweryfikować aktualną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i odpowie tym samym na pytanie, czy możemy wsiąść za kierownicę, czy też nie. Unikniemy w ten sposób zarówno nieprzyjemności, jak i nawet tragedii.
W sklepach dostępne są różne modele alkomatów (np. te w sklepie Bron.pl http://www.bron.pl/alkomaty/alkomaty), różniące się wyglądem, funkcjami, jakością oraz ceną. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu tego właśnie urządzenia?
Przeznaczenie alkomatu
Przed zakupem alkomatu należy zdefiniować, czy potrzebny jest on do użytku prywatnego, czy może do kontroli pracowników. Od tego zależy, jakie parametry powinno mieć urządzenie. Jeśli interesuje nas urządzenie do użytku jedynie osobistego, priorytetem nie będzie dla nas funkcja zapisu wyników, pomiaru pasywnego czy możliwość podłączenia do drukarki. Ważna jest natomiast, i to niezależnie od przeznaczenia, możliwość kalibracji alkomatu przez dyspozytora. Informacja ta powinna znajdować się w instrukcji obsługi urządzenia. Również sprzedawca powinien jej udzielić. Jest to istotne, gdyż nie wszystkie modele można ponownie kalibrować. Te, które takiej możliwości nie mają, po jakimś czasie stają się po prostu bezużyteczne.
Jakość urządzenia
Alkomaty wyglądające bardzo podobnie różnią się jakością, wykonaniem, trwałością oraz dokładnością wskazań. Przy wyborze producenta urządzenia ważnym kryterium jest długi staż na rynku, jak i możliwość serwisowania i kalibracji. Warto mieć to na uwadze, gdyż kupujemy alkomat z myślą, że jest to jednorazowy zakup na długi czas, dlatego powinien być sprawdzony i odpowiednio ustawiony.
Rodzaje alkomatów
Alkomaty klasyfikuje się na podstawie zamontowanego w nich sensora wykrywającego alkohol w wydychanym powietrzu na. Wyróżniamy trzy rodzaje tych urządzeń:
1. Alkomaty półprzewodnikowe
Tego typu alkomaty cieszą się największą popularnością dzięki prostocie obsługi oraz atrakcyjnej cenie. Ich wadą jest natomiast to, że w porównaniu z innymi rodzajami są najmniej dokładnie, a do tego podatne na błędy w wynikach. Umycie zębów czy zjedzenie miętowych cukierków może tu wystarczyć do zafałszowania pomiaru. Aby alkomaty te pokazywały dokładne wyniki, konieczna jest kalibracja co pół roku lub po około 300 pomiarach. Warto też wiedzieć, że wysoka temperatura sensora w trakcie pomiaru wymaga zasilania dobrymi bateriami alkaicznymi. Używanie baterii rozładowanych może powodować niedokładność pomiaru. W zależności od producenta i jakości żywotność takich alkomatów wynosi od 3 do 5 lat
2. Alkomaty elektrochemiczne
Alkomaty te są dokładniejsze od półprzewodnikowych. Obecny w nich sensor elektrochemiczny reaguje jedynie na molekuły alkoholu. Dzięki temu nie ma możliwości sfałszowania pomiaru poprzez żucie gumy czy umycie zębów. Alkomaty te wymagają kalibracji co pół roku, by pomiary i wyniki były dokładne.
3. Alkomaty spektrofotometryczne
Tego typu alkomaty są urządzeniami wielkogabarytowymi, których używa policja. Spośród wszystkich rodzajów alkomatów wykazują się największą dokładnością pomiaru.
Ceny alkomatów
Zależność między ceną a jakością alkomatu jest praktycznie wprost proporcjonalna. Im więcej dany model kosztuje, tym większa jest szansa, że będzie on bardziej wydajny, a wyniki – dokładniejsze. Nie bez znaczenia jest tu także przeznaczenie naszego alkomatu. Jeśli urządzenie potrzebne jest nam jedynie do użytku prywatnego, nie musimy kupować modelu za 1000 zł, wystarczy alkomat z sensorem półprzewodnikowym za kwotę około 200 złotych. Trzeba natomiast pamiętać o konieczności kalibracji oraz jej cenie. Na cenę alkomatu wpływ ma także przyznanie atestu, który daje gwarancję, że alkomat wyniki pomiarów podane przez alkomat są wiarygodne.
Kalibracja alkomatu
Kalibracja alkomatu to nic innego, jak zaprogramowanie go zgodnie z określonymi wartościami rezystancji sensora, które odpowiadają wzorcowym stężeniom alkoholu. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne symulatory, których zadaniem jest utrzymywanie alkoholu wzorcowego we właściwej temperaturze, a następnie wtłaczają wyznaczoną ilość powietrza do urządzenia. W przypadku najprostszych urządzeń koszt kalibracji wynosi około 40 złotych, natomiast w przypadku bardziej złożonych waha się od 60 do 140 złotych. Cena kalibracji alkomatów bardziej specjalistycznych może sięgać nawet 300 zł.
Korzystanie z alkomatu
Bardzo ważne jest też, aby bateria w używanym właśnie alkomacie nie była na wyczerpaniu, gdyż wtedy sensor nie zostanie odpowiednio rozgrzany, w efekcie czego wynik będzie błędny. Test przy pomocy alkomatu należy wykonać po około 20 – 30 minutach od spożycia alkoholu. W przeciwnym razie wynik będzie bardzo zawyżony, gdyż w wydychanym powietrzu będzie się wtedy znajdowało znacznie więcej alkoholu niż jest go w rzeczywistości w organizmie. Trzeba też odczekać trochę czasu między kolejnymi próbami, by nie przegrzać sensora i otrzymać prawidłowe wyniki.
Należy też pamiętać, że przy kolejnych próbach nie powinno się korzystać z tego samego ustnika. Większość dostępnych na rynku alkomatów wyposażona jest w ustnik, a niektóre nawet w zestaw dodatkowych wymiennych ustników.
Podsumowując
Podczas wyboru alkomatu należy przyjrzeć się zarówno samemu urządzeniu i jego producentowi, jak i sprzedawcy. Nie należy kupować alkomatów używanych, gdyż urządzenie to łatwo jest uszkodzić poprzez niewłaściwe użytkowanie.