pexels vera arsic 984950
Miłość

5 objawów, że twój związek jest toksyczny

Toksyczny związek. To określenie często pada z ust tych, którzy właśnie się rozstali. Ale na co zwrócić uwagę, kiedy ciągle wydaje nam się, że związek można naprawić? Jakie są oznaki tego, że partnerka zachowuje się w sposób toksyczny?

Po czym poznać, że związek jest toksyczny?

Wszyscy mamy swoje większe i mniejsze wady. Nie każdy jest przecież idealny. Mówi się w końcu, że kochamy nie za coś, a pomimo różnych wad. Kiedy jednak tych wad staje się zbyt dużo, związek traci na swojej wartości. Zaczynają się kłótnie i ciągłe pretensje. Konflikt narasta, emocje sięgają zenitu, aż w końcu następuje bolesne rozstanie. Sprawdź jak się przed tym uchronić, zanim jeszcze zaangażujesz się na poważnie.

Chce spędzać z Toba każdą wolną chwilę

Pary, które dopiero co się poznały, często spędzają ze sobą dużo czasu. To normalne. Ale jeśli zauważasz, że partnerka chciałaby spędzać z Tobą czas przez 24 godziny na dobę i najlepiej 7 dni w tygodniu, to zadaj sobie pytanie, czy taka relacja będzie zdrowa. Każdy powinien mieć przecież czas na swoje hobby, czy wieczór z przyjaciółmi.

Bywa pasywno-agresywna

Już po pierwszej, niewielkiej kłótni macie swoje pierwsze ciche dni? Chciałeś przeprosić, wytłumaczyć, pogodzić się, ale jej telefon milczy?  Cisza nigdy nie jest sposobem na rozwiązanie problemu. Wręcz generuje kolejne. Odmawianie drugiej stronie rozmowy to pasywna agresja. Oczywiście, każdy po kłótni powinien mieć czas dla siebie na ochłonięcie. Jednak kiedy cisza się przedłuża, zadaj sobie pytanie, czy warto ją w ogóle przerywać.

pexels vera arsic 984954 scaled

Próbuje Tobą manipulować

Czy ta sama dziewczyna, która wczoraj wykrzyczała w Twoim kierunku wiele niemiłych słów, dzisiaj wysyła Ci swoje zdjęcia w bieliźnie? Zachowuje się, jak gdyby nigdy nic, a w dodatku próbuje namówić Cię na coś, na co nie masz ochoty? Czas zastanowić się, czy nie próbuje Tobą manipulować. Takie osoby dokładnie wiedzą, co powinny zrobić, by dostać to, czego chcą i wtedy, kiedy chcą.

Nie zwraca na Ciebie uwagi, gdy jesteście razem

Ach, te ekrany naszych telefonów! Jeśli jej oczy błądzą po ekranie smartfona podczas Waszego spotkania, to czas najwyższy, by zakończyć randkę. To objaw braku szacunku dla drugiej osoby. Jeżeli akurat nie dostała wiadomości o tym, że jej pies jest chory, babcia skręciło kostkę, albo wzywają ją nagle do pracy na ostry dyżur, to nie ma się co zastanawiać nad innymi wymówkami.

Nie słucha Cię. To też znak, że ten związek jest toksyczny!

Kiedy twoja partnerka mówi znacznie więcej niż Ty, to cała komunikacja w związku staje się zaburzona. To może być oczywiście zwykła cecha indywidualna. Ale kiedy to tylko ona decyduje o tym, jak spędzacie czas, gdzie idziecie i co macie zjeść, relacja jest po prostu jednostronna. Jeśli nie czujesz, że partnerkę interesują Twoje potrzeby, to sygnał, że związek może zamienić się w toksyczny.

Gdy Twój związek jest toksyczny – co dalej?

Jeśli podejrzewasz, że dziewczyna, z którą się spotykasz, może być dla Ciebie toksyczna, to w pierwszej kolejności czas na szczerą rozmowę. Nie polecamy bowiem z miejsca uciekać, zrywać, a już na pewno znikać. Może ma coś na swoje usprawiedliwienie, a może nie. Nawet jeśli z rozmowy niewiele wyniknie, to przynajmniej rozstaniecie się w zgodzie. Albo i nie…

Toksyczni ludzie mają to do siebie, że często nie odpuszczają. Wówczas nie pozostaje Ci nic innego, jak rzeczywiście zniknąć z jej życia zamykając za sobą wszystkie drogi komunikacji. Życie jest zbyt krótkie na to, by tracić czas w toksycznych związkach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *