Antykoncepcja chemiczna
Antykoncepcja

Co to jest antykoncepcja chemiczna?

Środki chemicznego zapobiegania ciąży nie zaburzają kobiecej równowagi hormonalnej. Działają prawie natychmiast i są szybkie w aplikacji. Zawierają zabijające plemniki spermicydy, aktywne zarówno wewnątrz pochwy, jak i w okolicach szyjki macicy.

Czym są i jak działają środki antykoncepcji chemicznej

Antykoncepcja chemiczna to łatwo dostępne środki zapobiegania ciąży bez recepty. Według wskaźnika Pearla ich skuteczność wynosi 6-26. Można ją znacząco podnieść, stosując jednocześnie metody antykoncepcji mechanicznej, np. prezerwatywy. Te ogólnie dostępne i łatwe w użyciu środki zapobiegania niechcianej ciąży stosuje się tuż przed zbliżeniem. Nawilżone są substancjami plemnikobójczymi, które upośledzają ruchliwość plemników i je unieruchamiają, a następnie zabijają. Stosowanie antykoncepcji chemicznej zagęszcza również śluz szyjkowy, co utrudnia nasieniu przedostanie się do komórki jajowej. Metody chemiczne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie uszkadzają materiału genetycznego. Poleca się je szczególnie kobietom dość rzadko uprawiającym seks oraz karmiącym piersią matkom.

Jakie są rodzaje środków antykoncepcji chemicznej

Rozróżnia się następujące rodzaje antykoncepcji chemicznej:

  • Pianka antykoncepcyjna ze środkiem plemnikobójczym, którą rozprowadza się po wnętrzu pochwy dołączonym aplikatorem tuż przed współżyciem, bez konieczności dotykania narządów płciowych. Rozprzestrzenia się ona po ściankach pochwy, przykrywając otwór szyjki macicy i zabezpieczając go przed wnikaniem do środka plemników.
  • Żel plemnikobójczy, paraliżujący i niszczący plemniki, z jednorazowym aplikatorem, do stosowania razem z prezerwatywą (nie uszkadza jej). Jest skuteczny do 3 godzin.
  • Krem plemnikobójczy – jest skuteczny do 6 godzin od zastosowania. Dodatkowo zwalcza suchość pochwy, częstą w wieku okołomenopauzalnym.
  • Globulka dopochwowa – do użycia na około 10 minut przed stosunkiem, ze względu na godzinną skuteczność globulek.
  • Gąbka dopochwowa z pianki poliuretanowej, z zagłębieniem przylegającym do szyjki macicy i tasiemką ułatwiającą jej usunięcie. Niewyczuwalna w pochwie dla partnera zabezpiecza przed zapłodnieniem przez 24 godziny, niezależnie od liczby odbytych stosunków.

Zaleca się ponowną aplikację pianki, żelu, kremu bądź globulki przed każdym kolejnym stosunkiem, bez względu na gwarantowany czas ochrony przed ciążą. Należy pamiętać, że po współżyciu z zastosowaniem środków antykoncepcji chemicznej nie myje się okolic intymnych przez około 8 godzin.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *