
Historia prezerwatywy w pigułce
Już obywatele starożytnych miast znali pojęcie prezerwatywy. Naturalnie nie mając dostępu do technologii, która dysponujemy obecnie, wyglądały one inaczej, ale koncepcja była niemal ta sama. Również inny materiał wykorzystywano do ich produkcji, co nie zmienia faktu, że ten środek antykoncepcyjny jest najpopularniejszy i najbardziej wiekowy ze wszystkich innych dostępnych obecnie na rynku. Jego historia jest niezwykle bogata, o czym możną przekonać się czytając tekst poniżej.
Starożytność
Jako pierwszych ludzi tworzących prezerwatywy uważa się Egipcjan. W momencie, kiedy do ich świadomości dotarła prawda mówiąca o udziale męskiego nasienia w cudzie poczęcia, by uniknąć kolejnego dziecka do wykarmienia zaczęli więc stosować rybie pęcherze oraz kawałki jelit wielbłądów. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie były to zbyt efektywne materiały, gdyż ulegały bardzo szybkiemu zniszczeniu i jedynie w małym stopniu ograniczyły przyrost naturalny Egiptu. Kolejne próby były bardziej ekstremalne (szukano trwalszego surowca), gdyż znane nam są przypadki użycia np. muszli. W tym samym czasie w Europie próbowano płótna (z bardzo miernym skutkiem). Ciekawostką w kraju antycznego Egiptu jest fakt, że głównym celem stosowania prezerwatyw była chęć uniknięcia posądzenia o niewierność oraz ochrona przez złym stanem zdrowia partnerki.
Dużo później
Wydawać by się mogło, że ludzkość przez ten czas, który minął aż do XVII wieku, niczego się nie nauczyła. To jednak nie prawda. Oczywiście nadal używano tu jelit zwierząt, ale ulepszoną tę metodę o dodatkowy czynnik wzmacniający – olej lniany, w którym moczono prezerwatywy. Tym sposobem stały się one bardziej elastyczne i nie pękały (tak często) podczas stosunku. Były one także przeznaczone do wielokrotnego użytku.
Dwa wieki później zdecydowano się na zastosowanie innego surowca – gumy. Mogło by się wydawać, że produkcja prezerwatyw na bazie tego materiału nie mogła bardzo różnić się od tego co znamy dzisiaj, ale to nieprawda. Gumowe kondomy debiutujące w XIX wieku były nie tylko wielokrotnego użytku, ale charakteryzowały się również dużą grubością. Można by tu jeszcze dodać, że ich nabycie możliwe było jedynie w aptece – to właśnie ten sposób dystrybucji sprawił, że stały się one trwalsze i tak bardzo dbano o ich jakość.
Współczesność
Teraz prezerwatywy można kupić niemal wszędzie – nawet robiąc zakupy na obiad. Wiedząc, że nawet współcześnie wytworzone prezerwatywy nie gwarantują 100% pewności działania, stale prowadzone są badania i testy oraz ulepsza się ich skład. Ten kierunek nie jest jednak jedynym, jaki obrali nasi naukowcy. Współczesny człowiek, pragnie ochrony, ale nie chce rezygnować z przyjemności, więc z jednej strony mamy tu trwałość, z drugiej potrzebę jak najbardziej naturalnych doznań.
Również coraz bardziej popularnym trendem stają się:
- różne smaki prezerwatyw,
- kolory i kształty,
- prezerwatywy świecące w ciemności,
- wypustki i prążki,
- duża ilość środków nawilżających oraz plemnikobójczych.
Świadomość wielu chorób przenoszonych drogą płciową oraz ryzyko niechcianej ciąży to główne przyczyny, dla których korzystamy z tego starożytnego (choć bardzo ulepszonego) wynalazku.