Czym jest hiperseksualność?
Nadmierny popęd seksualny może być problemem, który wpłynie na jakość naszego życia, pracę. Może doprowadzić to do hiperlibidemii, czyli najprościej mówiąc uzależnienia od seksu, wliczając w to nimfomanię w przypadku kobiet, czy satyryzm w przypadku mężczyzn. Mimo to te same objawy dotyczą obu przypadków:
- Bardzo duża potrzeba uprawiania seksu, mimo tego, że sam seks niekoniecznie będzie dla tej osoby w konkretnej sytuacji przyjemny.
- Używanie seksu jako sposobu na ucieczkę od problemów, depresji, samotności, czy stresu;
- Ciągłe zachowywanie się (w kontekście seksualnym) w sposób, który nie jest akceptowany przez społeczeństwo
Hiperlibidemia może prowadzić do poważnych konsekwencji, które nie tylko zagrażają Ci w łóżku. Mogą się one pojawić w innych obszarach życia:
- Problemy w nawiązywaniu nowych znajomości
- Trudności w pracy;
- Konflikt z prawem;
- Brak zainteresowania aktywnościami niezwiązanych z seksem;
- Niska samoocena
Problemy z erekcją ma blisko 1,5 miliona mężczyzn w Polsce
Dokładne przyczyny hiperlibidemii nie są znane, ale badania dowodzą, że istnieje związek pomiędzy hiperseksulanością a innymi problemami zdrowotnymi zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym. Każde z poniższych może być przyczyną nadmiernego popędu seksulanego:
- Choroba dwubiegunowa. Ta uleczalna choroba psychiczna ma związek z nagłymi zmianami nastroju — z poczucia euforii do depresji. Hiperseksualność może być jednym z symptomów podczas tej pierwszej fazy, kiedy osoba przeżywa euforię. Wystarczy zadbać o to zadbać, a hiperlibidemia powinna zniknąć z naszego życia.
- Demencja. Często jest tak, że ludzie cierpiący na demencję miewają również problemy z hiperlibidemią. Leczenie nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Terapia może pomóc, ale należy zadbać o to, aby osoby, które będą się nami zajmowały, były odpowiednio wykwalifikowane.