Czym jest małżeństwo morganatyczne?
Miłość

Czym jest małżeństwo morganatyczne?

Związek morganatyczny polega na zawarciu małżeństwa pomiędzy osobą wywodzącą się z arystokracji lub dynastii z osobą z niższych stanów. Małżeństwo morganatyczne nie zmienia statusu małżonka wywodzącego się z niższej klasy społecznej. Nie osiąga on awansu społecznego a jego potomkowie nie mają praw do tytułów ani majątku osoby z wyższym statusem społecznym.

Żona i dzieci z morganatycznych związków nie były wliczane w rodzinę arystokratyczną. Kobieta nie miała żadnych praw do majątku męża. Małżeństwo morganatyczne działało trochę jak dzisiejsza intercyza i było akceptowane i przez państwo i przez kościół. Istniało od 13 do 20 wieku.

Najpopularniejszym związkiem morganatycznym było małżeństwo

Najbardziej znanym związkiem tego typu było małżeństwo arcyksięcia Franza Ferdinanda i Zofii Chotek. Zabito ich 1924 roku w Sarajewie co przyczyniło się do wybuchu pierwszej wojny światowej. Małżeństwa morganatyczne były bardzo popularne w Ameryce w XIX wieku. Córki amerykańskich bogaczy często brały tego typu ślub z ubogimi arystokratami brytyjskimi. Była to wymiana bogactwa za status księżnej.

One Comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *